Jan99

Jak se pozná zlomenina zápěstí?

Dobrý den,
Včera jsem upadl a samozřejmě jsem dopadl na dlaně. Celkem to od té doby bolí ale nic co by se nedalo přežít. Hýbat s tím můžu naprosto normálně. Každopádně u té jedné ruky se celkem bojim že to zlomený je. Otázka teda zní jde zlomenina nějak poznat bez rtg?

Nejlepší odpověď
jáára

zaprvé ti ruka do rána oteče jak míček. v ruce je spousta kůstek, které se můžou zlomit. ten RTG je nutný. spíš to bude jen zhmožděný – dlahu dostaneš.

Další odpovědi
quentos

Nedá se. (Odpovídá někdo, kdo měl ruku 5× zlomenou a 1× naraženou.) Naraženina někdy totiž bolí stokrát víc, stoprocentně to dokáže určit jedině rentgen (resp. u ténaraženiny to chirurg poznal už i pouhým pohmatem, ale návštěvě u něj se nevyxhnete).

ReHu

Doktor a RTG co nejdříve
Podobnou zkušenost mám taky, moc to nebolelo, tak jsem to neřešila a úlomek kosti v zápěstí se teď občas dostane do pozice, se mě bolí celá ruka i s ramenem a skoro jí nemůžu hýbat. Sice jen jednou za čas, ale bolí to dost a trvá několik hodin.

gecco

Ne, takhle brzy ji nemusíš nijak poznat…
Problém je v tom, že později už může být pozdě – zápěstí je velice háklivý ´kloub´, takže s tím rentgenem moc neotálej.

Luxx

Kdyby to bylo zlomené, tak bys s tím ani nepohnul jak by to bolelo.
Teda aspoň se to říká, já jsem nikdy nic zlomeného neměla (ťuky ťuk), tak nevím.
Každopádně doporučuji zajít s tím na RTG.

tony2412

RTG je potřeba,může to být třeba jen naštíplý a raději bych neriskoval a zašel k lékaři,nechápu co ti v tom brání tam zajít,,,,

ptáč

Tak pro ostatní, podle obrázku rentgenu lékař chirurg nepozná naštípnutí. Se zlomeným zápěstím bys bolestí nepohnul. RTG není třeba. Klidový režim, fixace gázou. Bude to bolet ještě dlouho.