ZuzuBubu

Jak rootnout mobil?

Ahoj, potřebovala bych rootnout mobil (Samsung Galaxy J3 2016 s andro­idem) a nevim jak. Chtěla bych ryclý a spolehlivý root, ale nechci kvůli tomu zálohovat fotky a videa. Prosím poraďte.

Nejlepší odpověď
anonym

Zaznělo tu několik nepřesností, tak je uvedu na pravou míru. Především není pravda že proces rootnutí = přepis paměti telefonu alternativní romkou, to k rootnutí není nutně potřeba. Uživatelé kteří si rootli telefon pomocí aplikace Kingroot by to jistě potvrdili. https://kingro­ot.net/ … Proces rootnutí je něco jiného, jedná se o doinstalování speciální aplikace která zneužije nějaké bezpečnostní skuliny aby prováděla pro jiné aplikace úlohy na úrovni linuxového operačního systému který leží skrytý „pod androidem“ (resp. každý android běží v prostředí linuxu ale uživatel to nemá šanci poznat ani využít, dokud nezíská root oprávnění a nezprostředkovává pomocí zmíněné speciální aplikace konzolové příkazy pod root uživatelem ostatním aplikacím, které pak touto cestou mohou dělat něco co by jinak nebylo možné, například skrývat všechny reklamní bannery ve všech aplikacích)… Při rootování tedy o data přijít skutečně nemusíte. Co tu ale zaznělo naprosto správně, jedná se o úkon který optimálně vyžaduje jisté technické znalosti a pokud je nemáte pak ryziko že si dříve či později telefon nenávratně zničíte je docela značné. Nedoporučuji to dělat pokud nemáte hodně dobrý důvod, a kromě výše zmíněného blokování reklamy nebo přesouvání aplikací na sd kartu se domnívám že žádný dobrý důvod k tomu ani neexistuje.

Další odpovědi
quentos

Používejte archiv, tato otázka tu byla aspoň třikrát.
Správná odpověď pro laika: nijak. Toto je práce pro odborníka, laickými pokusy o root si zničíte mobil.

Dochy

„Nechci kvůli tomu zálohovat fotky“ – nemusíš, pokud o ně nestojíš

Standardně root telefonu znamená přepsat systém nějakým alternativním. To znamená, že přijdeš o všechna data v telefonu!!! (kontakty apod, se uklídají na server googlu, ověř si, že vše z telefonu bylo synchronizováno se serverem)

Měla by existovat i nějaká aplikace, která Ti dokáže dát root práva na stávajícím systému. Ta ale nefunguje na všech telefonech a nejsem si jist zda bude fungovat i s tím tvým telefonem. Pokud ano, pak tady je šance, že Ti data zůstanou. Přesto: Zálohuj. Informace bývají dohledatelné na fórech android skupin, doporučuji http://www.xda-developers.com – tady snad budou poměrně spolehlivé informace – pokud vím, vyskytují se tam vývojáři androidu.

Jiří Bohumil

Dle mých teoretických vědomostí rootnutí mobilu vždy smaže všechna data v mobilu, vlastně jej „přeformátuje“ a vše co je v něm uloženo bude vymazáno, včetně nastavení systému. Takže je nutno vše zazálohovat !!!
A má několik rizik. 1. ztráta záruky, 2. bricking – nevratné „zadění“, pokud dojde při rootování k přerušení procesu (třeba dojde baterie), 3. umožní přístup nechtěným aplikacím-horší bezpečnost systému. Speciální aplikace k rootování mají být na př. Towelroot, nebo Kingo Root.
Dosti teorie je zpracováno na serveru Androidtip.cz od autora Tomáše Frajera z 18.4.2016. Odkaz už ale nevím, když tak si to dohledej. Teoreticky jsem si to sice nastudoval, ale prakticky jsem se o to ještě nepokoušel.
Root sice umožňuje více možností zásahu do systému a využití některých aplikací, které bez rootu nejdou, ale jeho provedení je pro laika dosti riskantní a může mobil zničit.

jáára

Přes Odin. Jednoduše, rychle, spolehlivě a hlavně zadarmo.