Avatar uživatele
Pokročilý

Jak připojit elektrický sporák ?

Koupila jsem starší el. sporák a nemá kabel.Jaký kabel je potřeba,může mít zásuvku, nebo je rovnou do jističe. A jaký jistič má mít. díky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Důrazně nedoporučuji, abyste si elektrický sporák zapojovala svépomocí!!
Jinak kabel musí být 5žilový (dříve 4žilový), zapojuje se na vypínač (tzv. kombinaci) a musí mít samostatné jištění.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Opakuješ starou otázku s tímtéž závěrem - vždy musí zapojit výhradně odborník.
V případě jakéhokoliv pochybení zamítne následně pojišťovna hradit pojistnou událost z titulu neodborného zásahu. - viz řada odkazů:

http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://eagri.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
Oprava - 3. backlink se vloudil omylem.

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ 230-v-a-330-v


Avatar uživatele
Bronzový

Připojení doporučuji nechat na osobě s odbornou kvalifikací dle vyhlášky 50.
Sporáky se převážně připojují do krabice KR97/5. kabel pak záleží na typu sporáku a jeho příkonu. Podrobné informace jsou pro vás zbytečné a nechá se i říci nebezpečné.
Doplňuji:
Pro autacek: až uvidíš pár ohořelých lidí od elektřiny, zabitých krokovým napětím, tak nikoho nepoženeš do takovéto problému a vždy odkážeš na odborníka.
U přítelkyně jsem zkoušel bezdrátový detektor napětí a fakt dost naštvanej, že jem dostal krám, ale nedalo mi to a laboroval. Seděl jsem u akvárka a na kovových částí byla fáze. Nebyl rozbitý, jen řval, že jsem blízko nebezpeší. Tak jsem co celý předělal. 10 let si toho nikdo nevšimnul a nikomu se nic nestalo. Jen ta potvůrka čekala na svojí příležitost a na štěstí se nedočkala. Takovýchto úprav v domácností je mraky a nic se nestane až jednou. Pak je už mnohdy pozdě.


Avatar uživatele
Stříbrný

v prvé řadě bys měla napsat co je to za sporák...1, nebo 3 fázový? a jaký má příkon?...jinak platí to, co píše raibek, nebo mapel...až na ten vypínač (tzv. kombinaci)...to se dělalo dřív, dneska už to neplatí...mít ho nemusíš...a podle dotazuje je jasné, že žádný elektrikář nejsi a vůbec nevíš, wocogou, takže se do toho SAMA NEPOUŠTĚJ...


Avatar uživatele
Bronzový

Sporák zapojíš tak, že se podíváš do návodu, případně na označení konektorů u sporáku a pokud zjistíš, že tomu nerozumíš, zavoláš raději odborníka.
Jinak - fáze bývají označeny písmeny L, tedy L1, L2, L3, nulák písmenem N a zem symbolem země. Záleží na typu sporáku a tom, jaké umožňuje zapojení, též by měl mít samostatně jištěný přívod přímo z pojistkové skříně. Nutno podotknout, že jsem se setkal s nerespektováním barevného značení vodičů již od výrobce, tak že člověk nevěřícně koukal do schématu, proč ten "šedý" vede k nule, když by to měla být jedna z fází, naštěstí ale na to upozorňovala i nálepka..

Ještě můžu doporučit portál tzb.info, ale raději to přenech odborníkovi.
Doplňuji:
Mě fakt fascinuje, jak když se někdo zeptá na otázku z oblasti elektřiny, jak jsou všichni hrozně "vstřícní" a nejvíce snad elektrikáři, z kterých vyloženě čiší, že do řemesla jim nikdo v žádném případě fušovat nebude a nejradši by chodili za úplatu i na banální výměnu žárovky.

Minimálně bych čekal, že se alespoň někdo zeptá, o jaký se jedná sporák...


Avatar uživatele
Stříbrný

taky mám elektrický sporák, ale už v obchodě mi dali číslo na chlapa, co mi to příjde zapojit, to nemůžeš udělat sama, najdi si nějakého elektrikáře, co to dělá, on to zvládne dobře

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Autacek: Protože jde pravděpodobně o osobu bez jakéhokoli el. vzdělání. Není to jisté, ale pravděpodobné (např. i nedostatek informací o sporáku tomu nasvědčuje). Samozřejmě je možné se doptat na doplňující informace a kvalifikovaně poradit. Ale je riziko, že si pak budeme rvát vlasy při čtení černé kroniky kvůli tomu, že laik udělal chybu, u které by elekrikáře ani nenapadlo, že by nějakou takovou vůbec někdo mohl udělat.

Poto jsem hodně opatrný i když radím lidem které znám a o kterých vím, že nějaké schopnosti a znalosti mají.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1104
Zlatý mosoj 924
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 275
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 253
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.