polak

230 V a 330 V

Máme rodiný dům a v něm máme 230 V a chceme si koupit elektrický sporák ale ten potřebuje 330 V nechceme předělávet všechny obvody v celém domě.Poradíte někdo co dělat prosím

Nejlepší odpověď
jaza

Řešili jsme stejný problém. Museli jsme zavést až ke sporáku 380V a ještě s jištěním. Ale vaření i pečení na elektřině nemá chybu.

Další odpovědi
Miroslavst

Elektrickou soustavu o napětí 330V neznám. U nás v republice je soustava 230V a 400V. Tedy pokud mluvíme o domácím použití.
Takže máš na mysli zřejmě těch 400V, což bylo dříve 380V.
Zde se nabízejí dvě možnosti:

  1. buď se udělá přívod ke sporáku zvlášť-stejně musí mít samostatné jištění nebo
  2. ve sporáku se propojí dle návodu rozvodnice a poité se může sporák připojit na 230V. Ale nelze dělat vše najednou. Nejde péct a vařit zároveň, nelze pouštět všechny plotýnky apod.

elektrikář

Sporák na 40O V jde zapojit i na 230 volt po
propojení svorek na přívodní svorkovnici sporáku smyčkou. Přívod musí být 3X 2.5 cyky a samostatně jištěný 16 amperovým jističem případně poradím víc 2946098@gmail.com

Zdroj: Učebnice domácích elektro rozvodů

elektrikář

Kdo nevěří ať se zeptá na rozvodných závodech
Dnes je energetická soustava 230 a 4OO volt ať se vám to líbí nebo né.

elektrikář

Zmněnila se norma čsn dnes je soustava 230 volt a 400 volt.

mosoj

Já zase znám rozvodovou soustavu pouze 3 × 220 V ± 10%. Tak jak to je ?

Miroslavst

3×230V