výměna kombinovaného sporáku za elektrický

Bydlím v klasickém paneláku a chci vyměnit starý kombinovaný sporák za nový elektrický,který je na 400W.Potřebuju poradit,jestli je to možné,nebo proto musím překopat elektřinu v bytě.díky moc rady

Odpovědi
Jakub

Nejlepší je obrátit se na odborníka (elektrikáře). Vámi udávaný výkon 400W bude asi překlep. Odborník musí zjistit, zda připojení odpovídá výkonu a zda má samostatný jistič potřebných parametrů. V opačném případě hrozí vyhoření kabeláže. V paneláku bych byl velice opatrný. Tam byly rozvody realizovány ještě hliníkovými dráty a obzvláště u těch docházelo k vyhoření.

cukrar

musíte si vybrat sporák vhodný k zapojení do Vašeho bytu, nebo předělat elektriku.
Každopádně někdo musí na místě zkontrolovat stav vašeho zapojení.

elektrikář

Na výmněnu sporáku na 400 Volt, je zřeba souhlas rozvodných rávodů jestli domovní vedení snese větší odběr, Požádat o zmněnu elektromněru na 3 fázový. Přípravit jištění. Hlavní jistič osadit 25 A, položit nové vedení4 žilový kabel průřezu 1O mm Domovní pojistkovou skříň osadit 3 fáz jističem A
položit kabel ke sporáku, osadit sporákovou kombinaci(vypínač) ktomu se dá pohyblivý přívod cc 4 m aby šel sporák odtáhnout Tense pak připojí ke sporáku nebo druhá možnost.Do
pojistkové skřínky a bytě přidat16 A jistič
položit kabel 3× 2,5 cyky ukončit v montážní krabici za sporákem propojit pohyblivým kabelem a propojit hlavní svorkovnici smyčkami. Buď vařit nebo péct obojí nezkoušejte.