Rokio

Je pravda, že jednoruční meč ve středověku nebyl moc těžký a průměrný člověk by s ním v pohodě zvládl šermovat?

Nejlepší odpověď
Filip84

Jednoruční meč „moc těžký“ není, ale také je to zbraň, s kterou můžeš bojovat (účinně) jenom, když slezeš z koně. A když takový rycerz Smys (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=LTpgYpgi_Ns) sleze z koně, teďka má tu prošívanici, drátěnou suknici, plátovou zbroj, plátový nebo drátěný rukavice, na hlavě ten blembák, tak se velmi, velmi těžce brání. Jo, když šel takový nějaký „panoš“, takový „chasník“, do boje pěšky, tak ale byl jinak vymóděný, než rycerz Smys.

Jednoruční meč je, zhruba, srovnatelný s lehkou (pěchotní) šavlí, zhruba, nemá koš, takže je trošku jinak vyvážený, má tu záštitu, jedno s druhým. Jeden a půl ruční meč, no tak na to už musíš „požrat“. I dvouruční meč udržíš v jedné ruce, vlastně při boji z koně se obvykle držel v jedné ruce, no ale tak ono se moc nepočítá s tím, že někdo bude bojovat, aniž by k tomu byl patřičně živený a trénovaný – cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego? (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=vXz3lMIq­cbY)

To máš jednoduché: ten nebo ten meč – buďto ho udržíš, albo trupa wlecze ranny koń! 👌😈 (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=6DBy_Ssn0KE)

Další odpovědi
Disraeli

Obecně meče nebyly těžké (starověk, středověk, Evropa, Asie aj) a ani třeba ten obouruční, dlouhý meč. Panovala u některých nějaká hloupá představa, že se meč nedá ani zvednout nebo že jsou velmi těžké.
Avšak „v pohodě zvládl šermovat“ – váhově jistě (alespoň zpočátku), ale co se týká technik, tak těžko, protože průměrný člověk šermovat neumí. ;)

ALE nejde o ‚konstantní‘ váhu meče, ale třeba o bitvu a časový dopad… Několikadenní pochod, případně těžké brnění a poté několikahodinová bitva – neustálý boj o život a časté máchání s tím mečem. Nebo třeba i několikadenní bitva (přerušovaná)… Jó, to ten meč pak bude docela těžký.
Podobně jako třeba s činkama. Jednoručka jen 10 kg (nějaký začátečník), ale během cvičení ji zvedneš třeba 100× a rázem už je z té váhy tuna (tedy rozuměj, celkově si zvedl na té jedné ruce tisíc kg/tunu – během třeba 20 – 30 minut). Na konci cvičení už bude třeba i neuzvednutelná nebo prostě o dost těžší než na začátku. Totéž shyby, vážíš třeba jen 80 kg, ale zvládneš třeba 50 shybů najednou a zopakuješ to 4× nebo víckrát. Tu váhu prostě zvedneš Xkrát a při prvních pár přítazích je to úplně snadné, protože je ta váha o ničem (pro trochu pokročilejšího/tré­novaného), i bez síly (ani to necítíš), ale při posledních cvicích už se ani pořádně neudržíš a sotva se přitáhneš i když ze sebe dáváš maximum. Pak už se z toho stala nesmírná tíha.
A to ani nebojuješ o život, není kolem tebe zmatek/chaos a nemácháš s tím, jak jen se dá, navíc nejsi zraněný a nikdo se tě zranit nepokouší… jako v případě v bitvě s mečem. Kde z 1kg meče bude po chvíli neuvěřitelná tíha – kterou ale nepustíš, protože na ní závisí tvůj život. Představ si, že už po pár minutách uděláš několik výpadů, do kterých dáš všehnu svou sílu (protože ti jde o život, když polevíš nebo budeš nepozorný, či použiješ nedostatečnou sílu, může být po tobě), to tvé tělo docela brzy vyčerpá, meč už v tu chvíli ztěžkne, ALE to je třeba jen začátek bitvy a takových minut tě čekají ještě desítky.
Meč jedno kilo a třeba ani to ne, ale děláš s ním (i celým svým tělem) životní výkony a opakovaně překonáváš své možnosti, adrenalin pumpuje na maximum, už jsi totálně vyčerpaný, že kdyby kolem tebe nebyla bitva, tak se svalíš na zem a hned usneš (vyčerpáním), opakovaně dáváš rány o velké síle, na připodbnění: vydáváš ze sebe opakovaně stovky kg a tuny (nebudu to úvádět v newtonech a podobném – to bych stejně nevěděl, jak přesně :D). A to s pomocí toho meče.

Takže ano, meč je těžký – pokud ho držíš dlouho, mácháš s ním oživot a činnost opakuješ. Jedno kilo (plus mínus) není nic, ale připočítej k tomu celkovou únavu, výdej veškeré síly, zatížení zbrojí a to, že s tím mečem bez přestávky mácháš několik hodin a pevně (životně) ho svíráš – i když v rukavicích. Jedno kilo (něco dost lehkého) se po náročné a časově dlouhé situaci obrátí v něco neuzvednutelného. Na konci bitvy, pokud přežiješ, ten meč můžeš už je vláčet. Neuzvedneš nic.
Jo, meč na uzvednutí těžký není. Na běžný tréninkový šerm taky nemusí být nějak těžký (závisí na typu a náročnosti tréninku), ale v bitvě a boji o život (účel meče, jako zbraně) po čase zpravidla bude velmi těžký. Protože relativně 1kg na počátku a 1kg na konci – to jen úplně něco jiného. Takže jakoby skutečně ten jeden meč vážil kolem 100 kg.

elkon

Další bláboly, meč není pro parádu, ale k šermování, proto má takovou váhu, aby se šermovat dalo.

Edity

Když jsem byl malý asi 10 let v roce 2016 jsem byl na kroužku vikýř Jablonec nad Nisou kde jsme s mečem zacházeli a byli docela těžký že jsem to ani malém neunesl

paul1

Já občas cvičím na dvoře (i k pobavení sousedů 🙂 ) wushu s dřevěnou tyčí dlouhou
1 m, váží cca 3/4 kg. A docela je to po chvíli fuška, ruce pobolívají.

Disraeli

Tady týpci (čeští odborníci na šerm aj.) rozebírají meče i je váží:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=WgomjQfU0s8

Filip84

Disraeli: Ono jeden a půl ruční a dvouruční meč není, primárně, zbraň určená k boji pěšky, nebo prostě muž proti muži. To máš něco podobného, jako je rozdíl mezi pěchotní šavlí a jezdeckou šavlí (těžkého jezdectva). Ta jezdecká šavle je tlustá, no ano, aby se nezlámala. Protože se rozjedeš, napřáhneš a devastuješ kumulací hmotnosti a rychlosti.

A že to byly rány strašlivé!