zjentek

Kdo vymyslel původní čas?

Tak se nám zase posunul čas, tentokrát na zimní. Prý „původní“. No a mě by zajímalo, kdo je PŮVODNÍM autorem totoho času. A taky, zde to s tím časem myslel nějak „hlouběji“, anebo hodinka sem, hodinka tam je vlastně fuk a můžeme si čas nastavit dle vlastní libovůle prakticky jakkoli. Předpokládám, že Bůh za zrodem původního, ručičkami měřitelného času nestál, i když k tomu ještě předtím vytvořil bezesporu celkem solidní prostor… děkuji.

Nejlepší odpověď
da ny

„Čas se zaznamenával a určoval již v době před neolitem.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD­_%C4%8Dasu
Tzv: „zimní, původní čas“ je podle Boha, „letní, podle vola“, říkávali naši předkové.
„Sjednocení času má za cíl eliminovat negativní dopady, které má na lidské zdraví přetáčení hodinek dvakrát ročně.“
„Zimní čas je ten původní. Před rokem 1916 se celoročně používal pouze zimní čas“
https://www.po­rovnej24.cz/clan­ky/letni-zimni-cas-ktery-cas-spravny-aneb-vyhody-nevyhody-obou-variant
Zapátrejte vastronomii, dějepisu a fyzice. Zapátrehte v encyklopedii.
Letní čas (zavedení):
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Letn%C3%AD_%C4%­8Das
„Už od starověku ovšem existovala celá řada umělých pomůcek, díky nimž lidé čas měřili a dostalo se i na „konkurenční“ technologie. Zda byla některá z nich první, dnes už s jistotou nevíme, ale od pradávna sloužil k měření času ve starověkém Egyptě sluneční stín a…“
https://www.chro­nomag.cz/clanek/2009-10-10/kratka-historie-lidskeho-mereni-casu.html
„Sjednocení času má za cíl eliminovat negativní dopady, které má na lidské zdraví přetáčení hodinek dvakrát ročně.“
https://www.po­rovnej24.cz/clan­ky/letni-zimni-cas-ktery-cas-spravny-aneb-vyhody-nevyhody-obou-variant

Další odpovědi
Kepler

Předpokládám, že máš na mysli den o 24 h, který se původně počítal jako doba od západu slunce k dalšímu západu slunce (za polárním kruhem to ale neplatí). Používal se už za středověku, ale nevím, že by to někdo konkrétní vymyslel. Teprve v novověku začínal den až o půlnoci. Je to doba, za kterou se Země otočí okolo své osy vzhledem ke Slunci.
Jinak si dovoluji poopravit: zimní čas se snad už nikde nepoužívá – byl to opačný posun hodinové ručičky, než v případě LČ. V zimě u nás platí „normální“ čas v závislosti na zeměpisné délce a časovém pásmu jako středoevropský čas (SEČ).

ivzez

Nyní šlo o návrat ke středoevropskému času (SEČ), zimní čas je posun o další hodinu zpět.

Zatímco v době letního času (SELČ) bylo poledne „podle Slunce“ ve 13 hodin,
je v době SEČ ve 12 hodin a v zimním čase by bylo už v 11 hodin.

Jestli se nemýlím, používá se zimní čas v Irsku (ale ruku bych za zo do ohně nedala).

annas

Otázka je nepřesná. Co je původní čas? Čas jako takový neexistuje … několik otázek na toto téma je v archivu nejméně na dvou stránkách.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=jak%20vzni­kl%20%C4%8Das

1.Stejně jako vysvětlení pojmů letní a zimní čas je v archivu. Ale nemůžu najít, takže uvádím znova.

"Pro naši zemi existuje středoevropský čas. Ten přijaly rakousko-uherské železnice a pošty v roce až v roce 1891.

Středoevropský letní čas (SELČ; anglicky Central European Summer Time, CEST) je označení pro časové pásmo středoevropský čas (SEČ) v období platnosti letního času. Je totožný s východoevrop­ským časem"

Zimní čas je chybné označení pr současný čas jako protějšku letního času.

Zimní čas byl u nás zavedený v v prosinci 1946 a skončil v únoru 1947. Jde o posun času zpět od SEČ.

Letní středoevropský čas byl letos koncem října vrácen na středovevropský čas., chybně označovaný jako zimní.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C5%99edo­evropsk%C3%BD_%C4­%8Das
--

2. O měření času se dovíte v odkazu

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD­_%C4%8Dasu

3. Kdo stanovil letní čas

  1. První byl Franklin
  2. Plýtvání denním světlem
  3. 3 Zavedení letního času

"Poprvé byl letní čas zaveden dne 14. dubna 1916 ve Švédsku, a pak už to šlo rychle. Přidávaly se další a další. České země jej poprvé poznaly 30. dubna 1916, tehdy ještě byly součástí Rakouska-Uherska. Platil do 1. října téhož roku. Bylo to v podstatě na zkoušku a jelikož se to nechytlo, daly jednotlivé státy od letního času zase ruce pryč.

Znovu byl u nás letní čas nastolen v rámci úsporných opatření v období druhé světové války. Letní čas zrušila československá vláda v roce 1949.

Pak to tři desítky let fungovalo krásně bez letního času. Třicet let se hodinky nepřetáčely,, než přišel rok 1979, ve kterém byl v Československu zaveden každoroční letní čas. Od té doby se u nás čas mění pravidelně." atd.

Více v odkazu

https://g.cz/cas-udelat-letnimu-casu-papa-8-zajimavosti-o-posouvani-hodinovych-rucicek/

--

mosoj

Stvořitel a člověk.

Pepa25

Občanské poledne neboli 12.00 hod. místního času by mělo odpovídat slunečnímu poledni, tj. okamžiku, ve kterém je slunce nad obzorem nejvýš. Vychází to z principu poledne 🙂

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Poledne

led

Podľa Biblie čas zaviedol Pán Boh „7. deň oddychoval…“

Pôvodný čas síce veľmi nepresný a zaberajúci široké obdobie ako základ zaviedol už pračlovek Hu, alebo pračlovecica? Všimol si opakovanie prírodného javu, že s východom Slnka prichádza teplo a svetlo a keď Slnko odíde, príde bledý Mesiac s tmou a chladom. A začal rozlišovať deň od noci. To bolo prvé určenie času. Z tohto pôvodného času si neskôr ľudia určili kratšie časové jednotky.

Rozdelenie času na zimný a letný začal s príchodom ekonomiky kapitalizmu vzhľadom na úsporu nákladov na výrobu.

Dušan Kadavý

Tak myslím, že vzhledem k tomu, že se délka dne od východu k západu mění, tak dobře měřitelný okamžik dne je poledne, kdy je slunce nejvýš na obloze. To je tak celoročně. Od poledene do poledne je jeden den a je stejně dlouhý v zimě v létě. V Sumeru používali šedesátkovou soustavu (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0edes%C3%A1tko­v%C3%A1_sousta­va), a z toho vzniklo rozdělení dne na 12, resp. 24 hodin. Protože poledne je polovina dne, tak je ve 24 hodinovém cyklu umístěno do poloviny – tedy 12 h. Z toho důvodu je ten normální čas, který používáme v zimním období přirozený – a dle mého názoru bychom měli používat nadále tento. A popravdě – letní čas je jen umělý posun našich zavedených zvyků, takže pokud je chce někdo přes léto dodržovat a vstávat dřív, nic moc mu v tom nebrání…

zjentek

Ad Kepler: Jistě, „normální“ (zimní) = původní.