Avatar uživatele
zjentek

Které konkrétní roky se označují jako osmdesátá léta?

A existují v každém století taky nultá léta?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 538 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dvorní šašek

Překvapivě roky xx80 – xx89. Nultá léta budou xx00 až xx09.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

80.léta:1980–1989 a nultá léta 1900–1909.
Na příkladu 20. století (tedy období od roku 1901 do roku 2000) se podívejme, jak se říká jednotlivým desetiletím:
1900–1909: nultá léta
1910–1919: desátá léta
1920–1929: dvacátá léta
1930–1939: třicátá léta
1940–1949: čtyřicátá léta
1950–1959: padesátá léta
1960–1969: šedesátá léta
1970–1979: sedmdesátá léta
1980–1989: osmdesátá léta
1990–1999: devadesátá léta
Především první dva názvy vám nejspíše znějí podivně, a není divu – výrazy „nultá léta“ a „desátá léta“ se užívají málokdy, obvykle jsou nahrazeny vágnějším, leč přijatelnějším spojením „na začátku století“ či „v prvních letech x-tého století“ atd. Pokud je však opravdu musíte konkrétně označit, toto je z pohledu současné češtiny správně. Pro doplnění ještě musíme zmínit, že výrazy desetiletí či dekáda se nemusejí používat pouze pro tato ustálená období, nýbrž mohou zastupovat jakýkoli deset let trvající časový úsek – například tedy můžeme mluvit o závěrečné dekádě Hitlerova života (čili roky 1936–1945). 🙂
https://zoom.i­prima.cz/zaji­mavosti/deseti­leti-staleti-pocitani-datum

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Kdo uvažuje a umí počítat, ví, že 1980 až 1989.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aevul

A pak se divíš, že tě považuju za debila. I podprůměrně inteligentní člověk dnes ví, co je google a dokáže si odpověď vyhledat. Když to nezvládneš, nejsi ani podprůměrně inteligentní.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cappuccino

aevul: aby ses nedivil! Znam rodinu, sami inzenyri a na googlu neumeji vyhledat ty nejjednodussi veci!! Neustale chodi za mnou.
A co se tyce zjentka: asi jsi nepochopil, ze on nekterymi svymi dotazy jenom provokuje.
Jenom nas proste testuje a ty na to vzdycky naletis:)

Avatar uživatele
aevul

cappuccino: Děkuju za vysvětlení, ovšem na věci to nic nemění. Mne prostě baví říkat debilovi, že je debil. On většinou nepochopí, proč to říkám, ale tak nádherně se vzteká a kope… A protože ve skutečném životě se debilům důsledně vyhýbám a tady je jich požehnaně, jsem šťastný jako blecha.

Avatar uživatele
zjentek

Capuccinko, děkuju za zastání. Taková krásná otázka… cítím se dotčen 🤨😥. Děkuju.

Avatar uživatele
zjentek

Aevole, míváš dilemata, viď? No, ono je to celkem vlastní lidem, kteří by o všem dokázali polemizovat. Z toho se nehruť, to je pro vás normální. Co ale MUSÍŠ (!!!) pochopit, abys vědomě neohrožoval, neomezoval, neurážel, neponižoval a v neposlední řadě neobviňoval/ne­pomlouval jiné uživatele, je následující:

  1. nepotřebuji Google, už mám Odpovědi.cz
  2. tohle byla otázka a tu ty tady na serveru buď znáš, nebo neznáš, anebo nechceš uvést odpověď a tečka
  3. clear???

Dále co MUSÍŠ (!!!) vědět je, že NESMÍŠ (!!!) dráždit šelmu v jejím přirozeném prostředí, bo nezávisle na její inteligenci, budeš to JENOM TY kdo při nešťastném kontaktu hrdinně zariskuje vlastní existenci, už CHÁPEŠ KAŠPARE? (;

Avatar uživatele
aevul

Kašpárku, co musíš pochopit ty, jsi mi u tvý chlupatý smrdutý prdele.

Avatar uživatele
zjentek

Aevul: Je mně líto, tak hluboko se ty nedostaneš, na to my chlapi nejsme.

Pověz, zaškube ti v něm malinko, už když mě kopíruješ? Stojí to i za to nebýt osobitý? To šimrání? POCEM TY BRADO, já tě tak podrbkám…

Avatar uživatele
aevul

zjentek: Aha, takže nejen debil, ale ještě problém s chápáním psaného textu. Tak pro takhle pomalého: jsi stejně nezajímavý, jako ta tvoje špinavá prdel.

Avatar uživatele
zjentek

Taky si myslím, že v mém případě by tě tvé obyčeje příliš nechytly… Takové to „tuli tuli“ se mnou. A to i přesto že by ti hóódně narovnalo charakter.

Avatar uživatele
zjentek

Oprava: …odpověď na ni ty tady na serveru za á znáš, za bé neznáš, za cé jdeš pokorně a s úctou od toho.

(Dojmy si ponecháme pro manželku, případně pro manžela, že, aevul.)

Nový příspěvek