Kepler

Jaké je barevné značení vodičů?

Koupil jsem si stropní svítidlo německé výroby. Poznám tam jenom zemnící a pak tam je modrý N a červený L. Ještě jsem neviděl, jak jsou barevně odlišené vodiče ze stropu, každopádně nevím kam který patří.

pro upřesnění – jde o dvoužárovkové svítidlo do jehož čokoládky je přivedena vždy dvojice černých vodičů společně označená červeně, resp. tmavě modře.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jistota je kulomet, já bych to „prozvonil“ – fáze má vést na středový hrot objímky, na závitu by měla být nula. Ale tipnu si, že téměř s jistotou je černo-červená fáze, modro-červená nulák. N je jinak značení pro nulák, L pro fáze, resp. svorky, ke kterým se dané vodiče připojují.. (PE je ochranný vodič, ten je žlutozelený)

Edisone, já vím, žes propagoval SS soustavu, než tě Tesla s Westinghousem nakopali do zadku střídavým proudem. Ale i tak – jaká myslíš, že je šance, že Kepler má doma světelný rozvod na DC? ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

Červený??? Neeeee… černý, hnědý šedý (v pořadí fází)… ano… A modrý… Tmavě, nebo světle? I to je podstatné. Světle modrý je nulový (střední) vodič AC soustavy, tmavě modrá je mínusový vodiš DC soustavy.

mzm

Němci jsou na normy celkem psi, podíval bych se do návodu, jestli to je na střídavé napětí, jak píše Edison. Podle barev to vypadá na nějaké svítidlo na stejnosměrný proud. A jestli je dělaný na 12V, tak bych to do sítě 240V moc nezapojoval.

Edison

Aliendrone, ale největší vynález v oblasti AC proudu mám stejně já: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektrick%C3%A9_k%C5­%99eslo 😁

Kepler

mzm: stejnosměrný rozvod doma fakt nemám a svítidlo je na 230V

mzm

Edison: červený se zase používá jako + u DC soustavy, žejo. :)

Edison

No právě… Já bych takové svítidlo reklamoval, ptz neodpovídá normám. Má vůbec to svítidlo nějaký typový štítek? Rovněž je předepsán normou…

Hlada

K lustru: Nemá kovové části a uzemňovací svorku?
K elektroinstalaci: Kolik drátů kouká ze stropu a jaké mají barvy?
Máš aspoň doutnavkovou zkoušečku?

Kepler

Ta část, co se přišroubuje ke stropu je z lakovaného plechu, na čokoládce je i svorka pro zemnící vodič. Co čouhá ze stropu jsem ještě neviděl. Ale tu zkoušečku mám. Teprve na druhý pokus jsem v návodu našel, že L je fáze a N nulák. Musel jsem si na přečtení vzít lupu. Takže asi vyřešeno, dík.

Hlada

Jestli ze stropu koukají tři, tak zelenožlutý na kostru. jestli jenom dva, tak spojit N s kostrou.

Edison

Já bych s tím kostřením Nka byl opatrný… Prakticky nevíš, jestli to není blbě v rozvodech. Taky mohou koukat tři případně 4… Dva fázové a nulák (dělené světlo)… 😁

Hlada

Když tam svorka je, musí být zapojená. U těch dnešních lustrů s plastovými objímkami bez svorek nabývá na významu. I takováhle zdánlivá blbost se musí udělat dobře. Přece jen člověk na lustr šahá ve výšce. Ránu nečeká a může dopadnout špatně.

Edison

No právě… DOBŘE… S tím naprosto souhlasím… U elektriky, kterou jsem si nedělal sám tomu prostě nevěřím… 😁

aliendrone

Ale no tak – nedělej z toho atomovou vědu, je to jen lustr. To i takový notorický holkař a podezřele chlastuneznalý rádobyalkoholik jako je Kepler dá levou zadní. ;) :D

Edison

Lustry zabíjej nejčastěji. Mnohé proto, že se vyrvou ze stropu… Někdy proto, že to parter/ka povolí… Taková nehoda… to se pak dědí… Takže bych to nepodceňoval.

Kepler

Já jsem na elektriku úplný antitalent a mám z ní hrůzu. Ale zdá se, že už vím jak na to.

led

V tom prípade je lepšie dať to zapojiť odborníkovi. Ako laik môžte urobiť navonok nedostatočnú chybu.
stačí slabšie dotiahnúť kontakty a po čase hliník čo ide zo stropu (u starších bytoviek) sa opáli a následne môže vzniknúť požiar. Človek – laik nikdy nevie…

aliendrone

Hliník s odstěhoval do Humpolce, Kepler páchá zločiny ve Valmezu a okolí! ;) :D :D