JájsemRaibek

Co se stane pokud připojím fázi na pravou stranu a pracovní nulu na levou?

Právě jsem vyměňoval zásuvku u prodlužovacího kabelu a jako řeknu vám masakr. Obě koncovky jsou zalité, originál z výroby, opatřené všemožným značením-tedy schváleno.
Do nové zásuvky zapojím hnědý vodič na fázi, modrý na nlu a zelenožlutý na kolík. Po dokončení montáže jsem vzal zkoušečku a zjistil, že fáze je na pravé straně a nulák na levé. Takže nezbývalo nic jiného než modrý napojit na fázi a hnědý na nulu, protože ve vidlici (zástrčce) je to holt obráceně.
Co by se stalo, pokud bych měřením po skončení montáže nezjistil, že je to opačně a nechal to zapojené dle barvy vodičů – tedy obráceně?
Jen upozorním, že chyba z mé strany nenastala, vím že pohled je obrácený. Zapojení znám.

Nejlepší odpověď
brillant

Nestalo by se nic. Připojené zařízení by normálně fungovalo.

Další odpovědi
lexx

A co se stane když obrátíš plochou vidlici (zástrčku) v zásuvce ? Taky nic. Důležitej je leda ochranný kolík (nulák).

cukrar

Nestane se nic, jedině porušíte obecné zvyky.

Funna

nestalo by se nic…je to střídavý proud, je mu jedno kudy teče, kde je fáze a kde nulák…
to že je fáze vlevo platilo celé roky (a bylo to podstatné při dvoužilovém rozvodu), než to nová norma změnila tak, že je jedno, kde fáze bude, jen by to mělo být v celém objektu na stejné straně…a pak přišla edice 3 normy ČSN 33 2130 a tam se píše: „Jednofázové zásuvky se doporučuje připojit tak, aby ochranný kolík byl nahoře a nulový vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zepředu.“…jenže v poznámce je k tomuto bodu je poznámka: „Případné připojení nulového vodiče na levou dutinku však účinnost ochrany neovlivňuje, neboť z hlediska ochrany je rozhodující připojení ochranného vodiče k ochrannému kontaktu.“…z toho plyne, že je pokud je kolík „zelený a žlutý“ (zelenožlutá se sice obecně říká, ale je špatně .-), tak je jedno, kde je co…a modrý se dá použít jako pracovní vodič a hnědý jako N, jen bys je měl přeznačit…takže si spíš zjisti, jestli když jsi přehodil barvy v zásuvce, jestli jsi zástrčku prodlužky nestrkal do zásuvky, kde to bylo také přehozené a pak se ti napětí objevilo na druhé straně…jo a mimo jiné…klasická rozdvojka „zloděj“ (zásuvkový adaptér 2/1) má díky vnitřní konstrukci stejné dutinky proti sobě, takže na jedné straně je fáze vpravo a na druhé vlevo .-))