jirkajirka

Fáze vlevo, nebo vpravo?

Na jaké straně musí být fáze na tříkolikové zásuvce v bytě. Byla vždy v levo ale teď už to být nemusí,jen všechny zásuvky musí být zapojené stejně. Je to pravda ? Podle jaké normy ?

Nejlepší odpověď
brillant

Je určena poloha fáze zásuvky?

V ČR sice není poloha fáze striktně určena (historicky se dodržuje vlevo), ale v normě ČSN 33 2000–4–46 je řečeno, že má být v celém systému (např. elektroinstalace v jednom objektu) jednotná. Není tedy např. možné použít adaptory tzv. obracející fázi.

Zároveň norma ČSN 33 2130 doporučuje polohu fáze vlevo.
http://old.ezu­.cz/index.php?u=/faq/­&a=ArticleDis­play
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=za­pojení+zásuvky+230v&sou­rceid=opera&i­e=UTF-8&oe=UTF-8#q=zapojen%C3%AD+z%­C3%A1suvky+230v+%C4%­8Dsn

Další odpovědi
Klaproth

Vlevo fáze, vpravo nulák. Kdo to není, ten je …

Dochy

Brillant: Ta fáze na jedné straně se týká pevných zásuvek. Polohu fáze u „rozdvojek“ norma neřeší (nicméně já bych tomu kdo to takto navrhl urazil ruce). Před lety jsem měl rozdvojku která vypadala úplně stejně jako všechny ostatní v té době (bílá, oblejších tvarů, 2× velká zásuvka a jedna zásuvka bez ochrany) která měla polohu fáze v pořádku. Takže zjevně i před 30 lety to šlo udělat slušně.