Avatar uživatele
Zlatý

Dokázal byste někdo vysvětlit tuto záhadu elektrické zásuvky?

Ve starém bytě někdo se nějaký všeuměl vrtal v elektrice. Proto jsem si zásuvky otestoval zkoušečkou (typu http://www.nej-ceny.cz/… ). Vyzkouším jednu zásuvku - fáze vlevo, kolík + vpravo nic, čili v pořádku. Vezmu prodlužovačku, píchnu ji do této zásuvky a kolík na druhém konci prodlužovačky rozsvěcuje kontrolku na zkoušečce. První závěr, který jsem vyvodil byl, že je vadná prodlužovačka. Ale 1) je kupovaná, tedy oba konce jsou zalisované a hlavně když jsem ji píchl do jiné zásuvky, tak bylo vše v pořádku. Můžete mi někdo tedy vysvětlit, jak se dostala ta fáze na kolík? Mně to hlava nebere.
Doplňuji:
Tak jsem tu zásuvku rozdělal a důkladně prozkoumal. Hlada měl pravdu, kolík byl odpojený. Každopádně jsem to dnes celé vyklofal i s krabicí, neboť byla nesmyslně pootočená a nešlo ji srovnat v rámci tolerancí. Navíc to byla taková stará vyasfaltovaná hrůza. Zasádroval jsem novou krabici a dal dvojzásuvku. Oholil kabel a natáhl ho přes kolík na díru. V tom hliníku to byla fakt "moc fajnová" práce. :-) Každopádně efekt svítící doutnavky vymizel i na prodlužce. Děkuji všem za pomoc a oceňuji vaši pomoc palcem pro každého. ;-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vypadá to na odpojený kolík v zásuvce. Na konci prodlužovačky se doutnavka rozsvítí přes kapacitu vodičů ve šňůře.
Bezpečnost se ověřuje zatížením, kdy se z rozdílu napětí spočítá impedance smyčky. To doutnavkovou zkoušečkou ověřit nelze.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nevím o jak dlouhou prodlužovačku jde, ale za 1. prodlužovací kabel musí být rozmotán a nesmí být na cívce. Pokud je na cívce, vziká klasická elektrická cívka. Na bubnu je napsáno jak velká zátěž je přípustná při smotané a rozmotané prodlužovačce.
Za 2. sufitka nejde jako klasická zkoušečka. Pokud bys použil např. vadasku, zjistíš, že mezi pracovní nulou a fází je napětí, ale mezi ochranou a pracovní nulou žádné napětí není.
No a při délce kabelu prodlužky se stává, že (neumím to vysvětlit fyzikálně), dochází k přechodu a slabě reagující sufitka bere fázi na všech kabelech.
Co se týče zalitých konců!!!!!! Tomu nevěř!!!!
Změř si jakýkoli zalitý spotřebič-varnou konvici apod. Ty a nedá se jinak nazvat než hovada mají černý kabel nulák a modrý fázi.


Avatar uživatele
Zlatý

Na meranie fáze ,nuláku a ochranného kolíku neznámeho zapojenia v zásuvke používajte vždy! vadasku so zabudovanou záťažou a aspoň jednym pohyblivým skušobným kolíkom viď: https://www.google.sk/…
Pri meraní skontroľujte všetky 3 možnosti, tj fázu voči nuláku (musí dať signál), fázu voči kostre (musí dať signál), nulák voči kostre (nesmie dať signál) - pokiaľ sú signály podľa popisu zásuvka je v poriadku.
Predlžovací kábel musí byť trojžilový, než ho zapojíte do siete, preverte, buď cez baterku so žiarovkou, alebo odporovou skúšačkou so svetelným, alebo akustickým signálom, či kontakty sú na oboch stranách súhlasné. Hlavne to robte v prípade zaliatych koncoviek, kde nemáte možnosť preveriť farby izolácie vodičov. Mám skúsenosť, keď po rozrezaní koncoviek som zistila nielen farebný nesúlad s normou, ale aj zle prepojené vodiče na obcho koncoch, napriek atestu zo štátnej skúšobne. Ako je to možné? Na atest sa dáva vzorka predlžovačiek, tj určité % zo zásielky a podľa výsledku merania sa dáva atest na celú zásielku.
Doplňuji:
sufitka je typ svetelného zdroja, žiarovka,tlejivka (doutnavka), LED prevažne valcovitového tvaru na dvoch stranách ukončeného kontaktnými čiapočkami, ktoré sa nasúvajú do otvorených kontaktov pätice prívodu elektrického napätia
https://www.google.sk/…


Avatar uživatele
Zlatý

Na uvedené zásuvce je zhoršený izolační odpor a dochází ke svodům z fáze na nulák. Vyměnit zásuvku. Druhá zásuvka má izolační odpor v pořádku , proto se jev neobjevuje. Sice by to mělo svítit i na zásuvce, ale zde nikdo neví co se stane v zásuvce když se tam píchne vidlice. Rozvod je určitě dvojžilový takže nulák nejprve na kolík a od něj teprve na pravou zdířku !!!!!

Vadaska by ale nic neukázala. Doutnavka je velmi citlivá a prosvěcuje již při proudech od 1 mA. V podstatě je k ničemu a nespoléhal bych se na ní.
Doplňuji:
Jinak mimo svodu ( záležitost izolačního odporu) nejde o indukci ale o kapacitanci. Dva vodiče se jeví jako kondenzátor a doutnavka pak svítí všude.
Sufitka je typ žárovky nikoliv doutnavky. Ve fázovce se jedná vždy o doutnavku.


Avatar uživatele
Registrovaný

Začala bych tím, jakou používáte zkoušečku - tahle doutnavková je jen -orientační- a k rozsvícení jí stačí klidně naindukované napětí. Proto svítí při dotyku ledasčeho.

Pokud máte pochybnosti, doporučuju si nechat instalaci zkontrolovat někým s rozumným vybavením.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Dík za zpětnou reakci.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1102
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 272
Zlatý Hlada 257
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.