barunka4202

Poradí někdo? Elektromotor 220V

Roztočí se vlevo i vpravo, nemá výkon, hodně hřeje, divně hučí, možná špatný rozběhový kondenzátor? Uvnitř nemá žádné spálené vinutí (zatím).

Všem díky za pomoc, brzdil to špatný kondenzátor, výměna kondíku pomohla, motor běží jak o život. :)

Nejlepší odpověď
Mapel

Rozběhový kondenzátor nemá vliv na výkon. Jednak by to chtělo štítek motoru. V současné době jsou na 230V. Nemusí jít ani tak o motor, ale třena je použit na pohon něčeho co má vyběhaný ložiska. Je to velice málo informací pro odpověď.

Další odpovědi
Dochy

Těžko říct takhle na dálku.

  • Roztočí se vlevo i vpravo (po zapnutí) – vadný rozběhový obvod – kondenzátor/vinutí)
  • hodně hřeje (při chodu ve jmenovitých otáčkách se jmenovitou zátěží nebo bez) – možný mezizávotový zkrat
  • snadno se zastaví – možné poškozeni vinutí (zkrat), chybné zapojení
  • rozteklé izolace?? – pravděpodobné poškození vinutí

Vhodné by bylo podrobnější info: velikost, typ, výkon motoru, aplikace (kam je vestavěn či kde původně byl), způsob zapojení. Malé motorky ani žádné rozpínaní rozběhového obvodu snad nemají, podle „vnitřního a vnějšího vinutí“ to zas ale vypadá spíš na větší motor. Kdo by ale větší 3f motor zapojoval na jednu fázi a kondenzátor?

gecco

Dones motor k elektrikáři (nebo si jej zavolej) – proměřit kondík není žádný problém – ale může dát ránu (i po odpojení od sítě!!), navíc problém nemusí být v kondenzátoru, ale i v pomocnéím vinutí nebo odstředivém ´rozpínači´…
😉

Doplňuji:
😉
Tak – hlavně, aby to vydrželo.
😉

lexx

v síti máme až 240V ale měl by to vydržet, neběží přece nepřetržitě, nevíme jakej stroj pohání…

barunka4202

Díky za odpověď (otec uživatelky), jenže ten motor se chová, jako když se nechce odpojit to rozběhové vinutí. Řemenice jde snadno zastavit a roztočit na druhou stranu. Vnější vinutí má trochu rozteklé izolace drážek oproti vnitřnímu vinutí. Je to jen moje domněnka.