tazatelka

Dotaz ELEKTRO – pro odborníky 🙂,

Je nutné pro nový kombinovaný sporák AMICA-GEP-5003-X-Eco (nebo jiný typ s příkonem DO 3000W) instalovat nějaký „zesílený“ typ zásuvky? dosud je na místě, kde bude sporák zapojen, normální zásuvka pro světelný okruh. Jistič je 16A.

Děkuji za rady.
Doplňuji:
1/sporák je kombinovaný, na jeho zapojení chodí plynař, ne elektrikář
2/ pro kuchyň je jistič 16 A, jsou tam jen 3 zásuvky pro světelný okruh, jinak žádný další el. spotřebič
3/ kvůli pořízení nového spotřebiče projekt a revize? o kolik se pak ta koupě prodraží, není to zbytečné?

Nejlepší odpověď
Hlada

Žádný zesílený typ zásuvky neexistuje. Obyčejná zásuvka bude stačit. Trouba toho sporáku má příkon 2,2 kW, takže bude odebírat zhruba 10A. Na ostatní spotřebiče na tomto jističi tedy zbývá 6 A, t.j. nějakých 1400 W a to může být málo, takže si to budete muset hlídat, aby nevypadával. Proto se doporučuje na tyto velké spotřebiče samostatný okruh.

Další odpovědi
briliant

Spotřebič (sporák) s příkonem nad 2kW musí mít samostatný přívod.

Michal Kole

Sporák musí mít VLASTNÍ obvod na 16A jistič. jeszli i proudový chránič to nevím, ale raději bych ho dal.

Pokud ej ve sporáku moc elektroniky a spínaný zdroj tak chránič může vypadávat tak lze použít zpožděný proudový chránič.

Existují jističe už kombinované s proudovým chráničem.

do zásuvkových obvodů se dává 2,5mm2 měďený 3 žilový kabel. Pokud je vedení delší cca než 20 m dává se 4 mm2 vodič

samozřejmostí je že musí být projekt a revize.

hanulka11

Nový sporák by měl zapojit elektrikář, jinak vám nebude platit záruka .Ten si bude vědět rady co je potřeba.

honza19hk

zásuvka na světelný okruh?? to je prasárna. Světelný okruh je jištěn 10A a ne 16A.
Na sporák musí být samostaně jištěný obvod 16A. Proudový chránič být nemusí.Ten musí být pouze v koupelnách a umývárkách.
Doporučuji zjistit jaký máte jistič na přívodu,aby jste nezapli troubu a třeba mikrovlnku a prsk.Měl by tam být aspoň 25A nebo silnější.

tazatelka

1/ Sporák je KOMBINOVANÝ, na jeho zapojení chodí plynař, ne elektrikář.
2/ světelný okruh v kuchyni máme spešl jištěný jističem 16A, jsou tam jen 3
zásuvky světelného okruhu, jinak nic
3/ kvůli sporáku nový projekt a revize? o kolik se pak pořízení nového sporáku k prodraží? není to přehnané?

elektrikář

Byl to asi nějaký trouba kdo plánoval el zapojení kuchyně. Mněl by tam být samostatný přívod pro sporák, buď krabice se svorkami připadně zásuvka pro sporák. Kabel CYKY 2.5 jištěný 16.A Podívejte zda jste krabici za sporáklem nepřehlédly. Dále zásuvka pro lednici a několik zásuvek na kuchyňské lince, na kávovar , varnou konvici, kuch.robot, friťák, mikrovlnku, aby kuchařka nemusela stále přehazovat šňůry. Pokud dělám instalaci pro novou kuchyň dělám 3 až 4 samostatné zásuvkové obvody 16 A osazené dvojzásuvkami.. Jinak po zapnutí konvice bude padat jistič.Jinak bude kuchyň samá šňůra a rozdvojky.Projekt, ani revize není potřeba.Pokud to bude dělat odborník.Dobré je si zakreslit kudy kabely vedou nebo si to v hrubé montáži nafotit. Už jsem opravoval kabely poškozené při montáži. Podobný problém jsem řešil u zákazníka kabel. nové kabely jsme přivedli pod sádrokartonem na stropě.Po sundání kuch skřínek sde kabel spustil na kraj obkladu. Zásuvky jsem namontoval do 2, panelových krabiček jsou jen 2 cm vysoké.držáků kuchyňských drobností.