mikik

Jak odstranit starou malbu?

Chci se zeptat ,jak nejlepe odstranit starou malbu.Škrábu starou malbu kdy poslední vrstva byla nanesena před 20 ti lety,je tam asi 5 vrstev stříkám to vodou a škrábu vystuženou špachtlí ale drží ta malba strašně moc.1 m2 dělám asi hodinu.Máte někdo ná zkušenosti jak těch 5 vstev dostat ze zdi rychleji a s menší námahou?Za odpovědi předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Bez vody to nejde … https://www.sta­vebni-vzdelani.cz/jak-odstranit-starou-malbu/

Další odpovědi
aliendrone

Pravděpodobně nemáš DOST navlhčenou malbu. Musí nasáknout POŘÁDNĚ, aby změkla. Ideální je to stříkat nějakým postřikovačem, abys neměl většinu vody na podlaze a dát vodě čas k vsáknutí (5, max 10 min po důkladném ostříkání se škrábáním počkej, ale nepřeháněj to s tím čekáním, aby ti to prozměnu nezačalo vysychat) Někdy je to třeba udělat na 2×.

Další možností proč to nejde je aplikace nějakého hydrofobního nátěru či emailu nebo latexu. Tady už to není žádná prdel a odstranění malby bude PRACNÉ. Postupuj stejně jako s tapetami přemáznutými latexovým pojidlem (za komančů se tak běžně vytvářely z obyčejných papírových tapet „tapety omyvatelné“)

Budeš muset rohem špachtle nadělat vodorovné rýhy do malby (NIKOLIV svislé!) Tím porušíš neprostupnou vrstvu a voda se těmi škrábanci dostane pod ní. Škrábance dělej ROZUMNĚ hluboké – jen pod malbu ke štuku (případné lokální hlubší rýhy poté přesádruješ)! Rozestup rýh 2 – 10 cm, to si musíš vyzkoušet, co v tvém případě nejlépe zabere a je nejméně pracné. Stříkat/nanášet do rýh vodu budeš muset OPAKOVANĚ, alespoň 3× po 5 min. DOPORUČUJI promptně odklízet vodu s bordelem z podlahy, neřešit to způsobem „až tu bude hotové, uklidím to najednou“, to je VELKÁ chyba, která přidá v konečném důsledku DOST práce na úklidu)

cukrar

Namočit, počkat, namočit, počkat a škrábat, pak od začátku.

Klaproth

Důkladně namočit mýdlovou vodou, nebo vodou s trochou saponátu.