horke-kakao

Kdy škrábat zeď před malováním?

Ahoj. V létě bych ráda v pokoji cca 7×3m udělala nový nátěr na zdech a také vyměnila koberec. Chtěla jsem to udělat sama, myslím, že malbu bych při troše pomoci zvládla. Na netu jsem našla, že by se zeď měla předtím oškrábat, a to v případě, že se omítka lepí na váleček. Já teda nevím, ale pro mě to není dostačující rada. Zdi v mém pokoji jsou takové divné – byly myslím oškrábané, potom tam byla bílá vsrtva, potom možná ještě jednou bílá a pak světle modrá (ale jenom na stěnách). Na zdech byly plesnivé fleky, protože nám tam prosakovala voda. Také pod oknama… Na některých místech ve zdi jsou díry zapatlané sádrou, takže to asi není všude úplně rovné, někde jsou i dírky po hřebících. Mno asi by se mělo vyřešit to, že není pod oknama nějaká izolace nebo tak, bojím se, abych nevymalovala pokoj a nenatekla tam při dešti zase voda (ale ona teče i mezery mezi našima baráky, prostě to odnese můj pokoj-přesně na místě, kde spím). Bohužel to nikdo asi vyřešit neumí, ale přesto jsem si říkala, že by ta příšerná zeď chtěla změnu. No každopádně nehledě na tenhle problém, pořád nevím, jestli tu zeď škrábat nebo ne před malováním, všude je totiž postup 1) oškrábat 2) zasádrovat díry, zapilovat – možná je ten výraz jinak :D 3) malovat.
Nejsem si jistá, jestli novou malbu může poškodit to, že je na některých místech nerovnost, či zaplácnutí sádrou.

Nejlepší odpověď
tomovka

Po několika vrstvách malby je dobré zeď oškrábat – pozná se to nejlépe tak, že začnete malovat, a omítka se vám začne lepit na váleček – doslova, na férovku, nalepí se na něj. V tu chvíli se musí celá zeď, nejlépe i místnost, namočit (rozprašovačem) a zeď (nebo i celou místnost) oškrábat špachtlí. Pokud je někde nerovná oprava, zasádrování, tak je dobré to místo obrousit (nejlépe brusnou mřížkou) dorovna, a pokud někde díra, tak zasádrovat.

Další odpovědi
Drap

Obzvláště pokud maluješ válečkem a je tam už několik vrstev, tak určitě oškrábat. Nové malbě neuškodí určitě ani zapravené nerovnosti sádrou, ani samotné nerovnosti, ba naopak. Jen musíš počítat s tím, že všechny nerovnosti budou vidět i po vymalování.
Podle toho co píšeš by bylo zřejmě nejmoudřejší odstranit problém s vlhkostí, pořádně oškrabat, uvolněné a špatné části omítky oklepat a nahradit. Po celé ploše natáhnout nový štuk, použít penetraci a pěkné rovné plochy teprve malovat.