Kelt

Jak je to s lokalizací mobilu? Jak je to přesné?

Existuje aplikace, kde mohu zjistit místo, kde se nachází příslušný telefon s daným číslem. Využívá se toho různě u policie a pod. Podmínkou je, aby byl telefon zapnutý. Ale když někdo volá na daný telefon a majitel telefonu nechá telefon zvonit, tak může volající zjistit, kde se telefon nachází? A s jakou přesností a spolehlivostí? Dě­kuji

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, ono není k lokalizaci podmínkou, aby se z něj volalo. Stačí když je zapnutý. Nebo i „podmíněně“ vypnutý (v takovém případě ovšem NENÍ tak docela vypnutý, jen se tak tváří, dokáže nejen naprášit svoji polohu, ale i odposlouchávat, fotit atd. – takové vypnutí zajišťuje operátor na příkaz policie atd., ty se o tom nedozvíš při vypínání telefonu).

Nelegální postupy k lokalizaci zde nejde zveřejnit kvůli smazání, nicméně většina poskytovatelů poskytuje tuto službu za určitý drobný peníz i s tím, že ti ukáže na mapě lokaci mobilu. (ovšem není to realtime, alespoň v základu ne, refresh je cca 1×/5minut, nmožná kdyby se připlatilo…)

Přesnost záleží na hustotě sítě, ve městech, kde je větší množství/hustota základnových stanic je cca 5m (platilo před 10lety).

Další odpovědi
led

Telefon ani nemusí byť zapnutý, v skutočnosti, ak je v ňom funkčná batéria je zamerateľný (nie zo srandy v detektívkach zločinci rozbíjajú mobily, alebo vyberajú baterky) Poloha sa vypočítava z triangulácie najbližších 3 retlansačných staníc (to sú tie antény na strechách domov)
„Ale když někdo volá na daný telefon a majitel telefonu nechá telefon zvonit, tak může volající zjistit, kde se telefon nachází?“ Ano, ak volajúci je tak blízko, že počuje zvonenie volaného mobilu. „A s jakou přesností a spolehlivostí?“ to záleží či volajúci volaného vidí. Je to ako klasický vtip spojárov: „nepočujem ťa, ale vidím“
Možnosť presne zamerať volajúceho majú polícia, záchranári, hasiči a špeciálne bezpečnostné zložky.(o tajných zložkách sa to oficiálne verejne nehovorí)

Bežný užívateľ má takúto možnosť pomocou GPS lokátora, ktorý je buď samostatný, alebo súčasťou mobilu. https://www.o­range.sk/gps-lokator/

Drap

Jako fyzická osoba nemůžeš takovou aplikaci ani používat.

anonym

poloha telefonu se dá sledovat různými způsoby ale podstatné dvě metody se dělí podle toho zda se zjištění polohy provádí na telefonu samotném nebo na straně sítě operátora. Aby se zjištění polohy provedlo v telefonu a došlo k jeho naprášení jiné osobě musí být k tomu v telefonu speciální aplikace která polohu zjistí (ať už bez nebo se zapnutou GPS, se zapnutou gps to samozřejmě bude řádově přesnější). Toto teoreticky může každý uživatel nikoliv jen policie. Policie má navíc ale přístup ještě k metodě kdy o zjištění polohy požádá operátora, ten pak polohu telefonu vypočte na základě jeho připojení do sítě a na základě triangulace síly signálu (tj. vzdálenosti) ke třem záchytným bodům (vysílačům BTS) jejichž poloha je známá a tedy není problém podle toho už vypočítat i polohu libovolného telefonu a to prakticky v kterémkoliv okamžiku je připojen k síti a bez ohledu na to zda na něm je nebo není nainstalovaná nějaká sledovací aplikace (gps se v této metodě nepoužívá vůbec).

Dochy

To s tím vypnutým telefonem je podle mně blbost.
Policie ve spolupráci s operátorem může zjistit polohu mobilu (zapnutého) podle vzdálenosti od BTS, nejsem si jist s jakou přesností, tipnul bych desítky vyjímečně jednotky metrů. Pro Tebe jako běžného uživatele to bude nedostupné.
U „chytrých“ telefonů může být nainstalována či výrobcem předinstalována aplikace, která dokáže polohu napráskat tak přesně jak přesně ji dokáže určit GPS čip.

Jinak doma lokalizaci telefonu běžně používám… Zavolám si na něj z druhého telefonu a pak dostanu poměrně přesnou informaci kde se nachází. Bacha: peřina dokáže efektivně utlumit vyhledávací signál, v některých místech je vyhledávací signál silně zarušen (třeba mobil v šuplíku nebo na nějaké příčce pod stolem – to se pak tváří jako by ten mobil byl úplně všude) – moji rošťáci by ohledně problematických míst dávat školení.

anonym

k otázce přesnosti jen tolik, GPS je při sledování polohy samozřejmě nejpřesnější a to ani ne tak díky GPS (která vám dá přesnost jen na cca 10 metru) ale spíš díky tomu že telefony dnes už umí pracovat i s konkurenčními pozičními sítěmi a desítkami dalších družic sítí GALILEO, GLONASS a BAIDOU které určení polohy proti GPS ještě výrazně zpřesňují a to i na 1m.

Pokud místo toho spoléháte jen na triangulaci vzdáleností / síly signálu ke třem nejbližším vysílačům operátora je ta přesnost samozřejmě řádově nižší (ve městě třeba jen 30–50m a mimo město kde hustota vysílačů není tak velká i stovky metrů)