Kelt

Jak je to s bankomaty, kartami a výběrem a dalšími funkcemi?

V okruhu asi 20 minut mám 4 automaty. 2 patří České spořitelně , další dva asi ne. Jak je to s konkrétní kartou a konkrétním bankomatem. Mohu vložit do jakéhokoli bankomatu vložit jakoukoli platební kartu? Zadám PIN a zjistím stav a mohu provádět transakce – teoreticky. Někde to načtení trvá déle, ale to jsou technické problémy. Pak samozřejmě záleží,jak mám nastavenou kartu.Někdo si platí poplatek za zjištění zůstatku na kartě. Mám třeba 2 bezplatné výběry, pak každý další se platí. Jak je to u jiného bankomatu – použití, výběr peněz – je za to poplatek? Když tam nemám zobrazenu třeba spořitelnu, ale konkrétní typ karty – VISA, mohu tam vybírat na tu kartu? Vše by se mělo dělat cestou nejmenšího odporu, takže pokud bankomat za rohem plní stejné funkce, jako ten na kraji města, bylo by škoda toho nevyužít, jen proto, že nemám informace. Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

To nezávisí na bankomatech, ale na podmínkách banky, která kartu vydala.
Některá banka umožňuje určitý počet výběrů z vlastního bankomatu bez poplatku, ostatní zpoplatňuje. Jiná banka umožňuje všechny výběry z vlastního bankomatu bez poplatku, ale výběry z bankomatu jiné banky zpoplatňuje.

Další banka má všechny výběry bez poplatku, Equa Bank snad i v zahraničí.

Pročtěte si aktuálě platné podmínky ke kartě své banky
(např. AirBank mi je zasílá do internetového bankovnictví).

Další odpovědi
Dochy

Máš uzavřenou smlouvu se svou bankou. Prostuduj podmínky smlouvy a všeobecné obchodní podmínky své banky vč. ceníku poplatků.

Pepa25

Obecně: každý bankomat má označené, jaké karty akceptuje (VISA, Mastercard, Diners Club). Pokud má někdo příslušnou kartu, tak může bankomat použít.
Výběr půjde vždy, bankomat jiné banky nemusí mít funkce, na které jste zvyklý (třeba změna PIN). Placení za službu je zcela podle podmínek vaší banky, které vydala kartu – logicky bude motivovat, abyste používat hlavně vlastní bankomaty (ATM).

Ještě historický exkurz: platební karty v ČR začaly později než na Západě, ATM bylo málo, proto bylo v 90.letech běžné, že klienti mohli vybírat kdekoliv (vyjímka byla ČS, ta měla od začátku vlastní poměrně rozsáhlou síť ATM). Až později se začali klienti poplatkami motivovat chodit jen do vlastních …