Avatar uživatele
Pokročilý

Jak by to tu dnes vypadalo, kdyby se Komunisté nedostali k moci?

Velmi by mně zajímalo jak by to tu vypadalo kdyby tu v ČSSR nebyl nikdy komunistický režim. Byli by jsme na tom lépe nebo hůř?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kdyby nemá cenu. Ale podívej se na Rakousko, vychozí pozici jsme ve 30. letech měli podstatně lepší.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
BronzovýPo druhé světové válce jsme posílali vlaky jídla do Rakouska aby měli co jíst.
V mnoha oborech jsme patřili ke světové špičce, nebo alespoň Evropské.

Co myslíte, stále máme co učit svět například ve výrobě motocyklů?

_


Avatar uživatele
Bronzový

Dost zalezi na tom, jestli by byla studena valka nebo ne. Kdyz ne, meli bychom se vyrazne lip. Kdyby ano, uz bychom nebyli vubec. Ivan by nesnesl takovy imperialisticky vybezek az na jeho hranice a driv nebo pozdeji by nas obsadil. Cimz by zacala treti svetova valka.


Avatar uživatele
Stříbrný

Těžko hodnotit variantu, kdyby. V počítači by tato situace měla nějaké řešení s určeným výsledkem podle zadaného programu, ale reálná situace v mezinárodní politice se předpovědět asi nedá. Vy asi budete reagovat jinak, když Váš soused bude mít jenom kolo a občas něco do hubu, nebo 4 BMW a pravidelné dovolené v Karibiku několikrát do roka a vy nebude mít jen na zalátání děr ve stropě. Mezi státy je to daleko složitější, všude jsou lidé, kteří mají své zájmy, touhy, ambice.
A lépe nebo hůře? z jakého hlediska. Hodně zboží, ale za cenu větší zločinosti, třeba. Například Vikingové se dostali do Ameriky už v 10. století, ale vzhledem k podnebí, už tam nepluli. Místo nich pluli Španělé, Angličané atd. Jak by vypadal svět, kdyby Ameriku osídlili lidé ze severu? Můžeme si představit, že bychom se měli lépe nebo hůře než nějaký jiný stát, ale nemusí to být pravda.


Avatar uživatele
Bronzový

Jako v Nemecku, ale spis jeste lépe, vzhledem k lepsímu hospodárství : výroba letadel, lokomotiv, traktoru, os. a nákl. aut, tramvají, atd., atd......Která evropská zem to vubec mela ?


Avatar uživatele
Bronzový

Zjisti si jak situace vypadala před tou dobou. Jinak toť otázka dříve se o řadě věcech nemluvilo nebo se tutlalo. Otázka je jestli by jsme měli stejné politiky, kteří nás rozkrádají také nebo by jsme měli opravdu politiky, kterým jde o blaho země ( tomu se mi ale nechce věřit ) Korupce je všude a nedá se zastavit dokud bude fungovat materializmus...To sami lidé určují chod země. Kdyby byli lidi poctiví dneska a záleželo by jim na obecném blahu, tak by toho určitě časem dospěli...


Avatar uživatele
Bronzový

V dějinách neplatí "co by bylo, kdyby bylo". Nebylo! Fantazírovat můžete do aleluja.
Aby nedošlo k uchopení moci prostalinskými silami v roce 1948, nesmělo BY Československo připadnout do Stalinovy sféry zájmu (dohodnuté mezi Stalinem, Churchillem a Rooseveltem). Možná KDYBY místo stalinské diktatury existoval svobodný a demokratický Sovětský svaz. Možná KDYBY Stalin válku nevyhrál. Co KDYBY ji vyhrál Hitler - to BYchom se teď měli jako popel ze zpaloven v koncentrákách. A KDYBY už od staletí vlivní dbali na sociální stát, šlechta a církev BY se nedržely svých privilegií, majitelé výrobních prostředků BY dbali na humánní rozdělování a využití zisku a nevyhazovali peníze na barokní paláce, chrámy, vily s akvárii pro žraloky, KDYBY se neokupovala cizí území, KDYBY se kolonizátoři neprali o rozdělení světa, KDYBY se místo opevnění stavěly ozdravovny, místo tanků a raket vyráběli vozíky pro ochrnuté, KDYBY se lidi nebáli jedni druhých, KDYBY nebylo CHYBY....


Avatar uživatele

Na to nelze takto odpovědět, protože to NENÍ O KOMUNISTECH, ale o Hitlerovi.Kdyby Hitler nechtěl Sudety, tak se komunisti k moci nedostali, protože by nebyla válka.A i kdyby Hitler chtěl Sudety, ale západní státy by IHNED přispěchali na pomoc (čili NEBYLA BY MNICHOVSKÁ DOHODA), TAK BY SE OPĚT KOMUNISTI NEDOSTALI K MOCI.
A kdyby nebyla Jaltská konference, kde si mocnosti rozdělili Evropu (kam až mohou Američani dojít při osvobozování), tak by Stalin válku nevyhrál a Prahu by osvobodili Američani a lidi by ve volbách komunisty nevolili.
Takže začátek našeho vládnutí komunistů je u HITLERA a ne o tom, kdyby se komunisti nedostali k moci.


Avatar uživatele
Pokročilý

někdo líp, někdo hůř
byly by větší rozdíly


Avatar uživatele
Zlatý

Koukám, samý historik.
Nikdo nic neuchopil, komunisty zvolili lidé zcela bez nátlaku v roce 1948.
Že by jsme vozili po válce ve velkém potraviny do Rakouska nevím, ale vím že po suchu v roce 1947 nám SSSR poskytl obilí přesto, že na Ukrajině a jinde v SSSR byl v té době hladomor. A toto způsobilo že lidé začali vstupovat do KSČ.
Ano byl to všechno politický akt stejně jako marshallův plán.
Takže lidé rozhodli.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

mosoj
Volby byku v r.1946 a komunisti dostali 40%.A proč?Protože dělníci z fabrik, čeledíni, děvečky, služky u pánů už měli dost toho vykořisťování a komunisti slibovali pro ně lepší podmínky.
Zrovna tak někteří pochopili, že západ nám nepomohl a zradil a jedině Stalin nám pomohl.A protože v Rusku byli u moci komunisté, tak se předpokládalo, že tím pádem se budeme mít lépe i my a jedině na SSSR se lze spolehnout.
Jako dítě jsem hodně vyslechl od svých dědečků a babiček a ti se měli za první republiky hůře než za komunistů.

Avatar uživatele

anonym

oprava..volby byly

Avatar uživatele
Stříbrný

huxa

Toto jsem chtěl napsat :-) mosoj ovšem toto určitě chápe a akorát upozornil na ryzí fakt.
Na toto jsem slyšel jeden príma vtip:
"Sem to naše vyspělá společnost dotáhla. Když se dá volební právo i bezdomovcům, ženám a negrům, celý svět půjde do kytek."

Nechci tímto žádnou ženu urazit :-)

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Pro Mirdase: ad "Po druhé světové válce jsme posílali vlaky jídla do Rakouska" - Zajímavá informace. Mohl byste uvést její zdroj?

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Pro Mosoje: Ale pane kolego, v roce 1948 někdo někoho volil?

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.