Avatar uživatele
Pokročilý

Kdo byl první komunista?

Kdo v historii jako první vyslovil komunistické myšlenky?Platón?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kdo byl první komunista se nedá říct. Jen to, že někdo již v antice měl názory, které se týkají ideálního státu, společného vlastnictví, tedy ideálu rovnostářské a kolektivistické společnosti.

Nebudu vysvětlovat rozdíl mezi socialismem = společenský, družný jako politickým myšlenkovým systémem a komunismem = společný, politickou ideologií.. Socialismus i komunismus jako pojmy se objevily až v 19. st.

Komunistické ideje mají předchůdce již v antice. Jako významná politická síla se vynořily v první polovině 19. století - Marx a Engels - Komunistický manifest, Pařížská Komuna.

Původ slova socialismus je datován do počátku 19. století a spojován se jmény myslitelů, jako byly Pierre Leroux, Marie Roch Louis Reybaud a Robert Owen. Za autora termínu je považován Henri de Saint-Simon, který ho měl použít jako protiváhu k tehdejšímu pojetí liberalismus
----

Socialismus (komunismus) mají kořeny v antice - vychází se z významu - společný. Jisté náznaky se objevují již u Peršana jménem Mazdak. Ve starověkém Řecku poté v části učení filozofů Platóna a Aristotela. Platón například věřil ve společné vlastnictví, a to majetku, ale i žen a dětí. Platónova Ústava navrhuje kolektivní výchovu dětí a správu vlastnictví. Vůdce povstání otroků Spartakus často sloužil jako inspirace sociálním revolucionářům. Politicky byly vykládány i náboženské ideály křesťanství, zejména Ježíšovo Horské kázání a sdílení majetku v prvokřesťanské obci, jak je popisují Skutky apoštolů.

Ve stejném duchu jako Platon v období raného novověku pokračovali, později pojmenovaní, utopičtí socialisté. Prvním byl Angličan Thomas More, renesanční humanista, který sepsal dílo Utopie.

Z různých zdrojů

Chce to prostudovat socialismus a komunismus, jak se vyvíjel, porovnat.
--
Nám ve škole tvrdili, že prvním komunistou byl Ježíš Kristus, protože uměl nasytit chudé a postarat se o ně atd. .
Doplňuji:
Prvním "komunistou" v moderní době nebyl Karel Marx., i když vypracoval nejpodrobněji teorii "pravého" komunismu. Ale sám se v Manifestu zmiňuje o "primitivním" komunismu, o jeho představitelích Němci Wilhelmu Weitlingovi a Francouzi Ettiénu Cabetovi. Stejně tak se považuje Angličan Thomas More za raného komunistu.

Záleží na tom, z jakého pohledu se na komunistu díváme.
----

Podle zastánců komunismu lze za „primitivní komunismus“ považovat i první formy sociální společnosti – prvobytně pospolnou společnost.

V moderní době se idea společného vlastnictví objevila např. v 16. století u Thomase Mora a v 18. století u francouzského revolucionáře Babeufa. Velký vliv na budoucí komunistické hnutí měl Jean Jacques Rousseau a Louis-Auguste Blanqui

Základy komunismu jak je znám dnes položili Karl Marx a Friedrich Engels (v českém prostředí se vžila jména Karel Marx a Bedřich Engels), později v jejich práci pokračoval Vladimir Iljič Lenin. Rusko se stalo prvním státem, který začal fungovat na principu komunismu.
http://www.lenin.estranky.cz/…

http://followers.thcnet.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je možné, že to byl Platón. Platónova "Ústava" navrhuje kolektivní výchovu dětí a správu vlastnictví.


Avatar uživatele
Bronzový

Karl Marx.


Avatar uživatele

Prvním komunistou byl Ježíš Kristus.Už své apoštoly oslovoval "soudruzi" nebo soudruh v...něčem (není myšleno sprosté slovo..zkrátka v nesnázích, v nemoci atd).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad lahny je třeba si uvědomit rozdíl mezi slovem soudruh a komunista.
Slovo soudruh je všeslovanské, znamená druh v povolání, přítel, kamarád.
Komunista člen komunistické strany.

Po vzniku komunistických stran (u nás v r. 1921) se pojmenování soudruh rozšířilo jako oslovení člena členem.

Takže .... je třeba si uvědomit dobu, význam, užívání ....

Avatar uživatele

anonym

Já význam to slova znám (třeba soudruh ve zbrani), jen jsem chtěl odlehčit toto téma a také jsem chtěl vědět, jestli se někdo z mladých toho chytne.

Avatar uživatele
Zlatý

led

"...a soudruzi jeli dál..." Posledný Mohýkán J.F. Cooper vydanie 1894

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3917
Zlatý Drap 2388
Zlatý led 1691
Zlatý marci1 1318
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 979
Zlatý mosoj 864
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.