štamgast

Byli v ČSR za první republiky bezdomovci?

Nejlepší odpověď
jmhad

Stejné jako nyní – bezdomovci,žebráci atd jsou běžným průvodním jevem kapitalismu cca od 20 století. Před tím, za Rakouska-Uherska, bylo bezdomovectví /ne žebráci a další/ ošetřeno formou domovských obcí,tedy když někdo neměl byt a toulal se, četník ho sebral a poslal do rodné obce, která se o něho musela do určité míry starat.

Další odpovědi
Drap

V každém kapitalismu jsou bezdomovci. Platí a platilo to vždy po celém světě. Proč by jsme měli být vyjimkou ?

gecco

Jo…

orwell

Nějak jsem před chvílí zazmatkoval, proto upravuji svou odpověď. V této době jsem ještě „chodil po horách“ a žádného jsem tam nepotkal. Z vyprávění prarodičů vím, že existovali různí řemeslníci (dráteníci,…), kteří se tu a tam potulovali po kraji. Jestli to byli bezdomovci v pravém smyslu slova, to si netroufám hodnotit. Ale např. cikáni při průjezdy vesnicemi byli již tehdy
postrachem. Moje tchýně kdysi vyprávěla, jak byla bita, že nestihla pozavírat slepice a nějaké pak chyběly.

anonym

Bezdomovci, žebráci a pod. byli protože to je jev kapitalismu.
Ona ta první republika nebyla tak idylická jak ji všichni vychvalují.
děda mně vypravoval, čeledíni, děvečky spali ve stájích u dobytka…žádná dovolená a neustálé dření u sedláka, dělníci ve fabrikách..otročina ve dvanáctihodinových směnách.
Proč si myslíš, že po váce lidi volili komunisty?Ti jim slibovali lepší na jedné straně lepší život a na druhé straně poznali, kdo nás v nejtěžších chvílích zradil ( Anglie, Francie..čili kapiatalistické státy) a kdo měl největší zásluhu na našem osvobození (SSSR čili socialistický stát).
A tak jim lidi uvěřili asi tak jako my jsme uvěřili Havlovi.Zradil jak Gottwald (
Zápotocký) tak i Havel.

lexx

jistěže ale ne tolik co dnes kam se může prakticky dostat kdokoliv…

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

gecco

Drape – a v socialismu, feudalismu…(etc)… tomu bylo jinak???

gecco

Tak jsem se nas… – překvapil, až jsem to poslal 2×…
Ne – fakt nevím, čím to je…
😁