Avatar uživatele
Registrovaný

fašismus X nacismus

Jaký je nějaký zásadní rozdíl mezi fašismem a nacismem? Kromě toho, že nacismus byl v Německu a fašismus fšude jinde?
Díky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vyhledávací lišta

http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
Moje odpověď - odkaz v původní otázce

Nacismus - Nacionální socialismus, z německého Nationalsozialismus, zkráceným výrazem nacismus (Nacionální socialismus) je totalitní ideologie oficiálně uplatňovaná diktaturou v Německu v letech 1933–1945 (tzv. Třetí říše) prostřednictvím Národně socialistické německé dělnické strany (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) vedené Adolfem Hitlerem. Nacistická ideologie kombinuje prvky socialismu, nacionalismu, pangermanismu (preference rasy před národem a idea sjednocené germánské Evropy), fašismu, rasismu (zvláště antisemitismu).

Nacismus je jistým typem či formou fašismu, která byla státní ideologií v Hitlerově Německu (1933-1945) a liší se od původního (italského) fašismu zejména svou rasovou teorií (nadřazenost arijské rasy apod.)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Fašizmus vznikol v Taliansku a ako hlavnú ideológiu je prevzali Nemecko a Španielsko.
Nacizmus - nemecký fašizmus odvodený z názvu strany NSDAP /Národně socialistická německá dělnická strana (německy: Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP)
http://cs.wikipedia.org/… /


Avatar uživatele
Pokročilý

Nacismus je ideologie založená na antisemitismu, radikálním nacionalismu (šovinismu), rasismu atd. s cílem likvidace židů a získání jejich majetků.

Fašismus je autoritativní způsob vlády prosazující zájem většiny nad zájmem jednotlivce, kde neexistuje žádná opozice a demokratických prvků je taktéž pomálu.

Zdroj : Internet


Avatar uživatele
Bronzový

Fašismus je forma vlády - diktatura. Je založen na vůdcovském principu a vládě jedné strany. Nastoluje se pučem - převratem,krvavým i pokojným, je potlačena parlamentní demokracie.Fašismus v Evropě poprvé vznikl v r. 1919 v Maďarsku,v r. 1922 v Italií, v r. 1923 ve Španělsku a v Bulharsku, v r. 1926 v Polsku a v Litvě,v 30. letech v Německu. Nacismus bylo stranické hnutí v Německu Název-nacismus je odvozen od názvu tehdejší strany NSDAP - Národně socialistická německá dělnická strana.Založena byla v r. 1919 v Mnichově,státní moc v Německu převzala v r. 1933. Ideje tohoto hnutí vtělil A. Hitler do svého díla "Mein Kampf". Hlavními představiteli nacismu v Německu jsou Hitler, Goebbels, Goring, Rosenberg a další.Po 2. sv.válce byla tato strana zakázána a prohlášena za zločineckou organizaci.Výraz nacista znamenal příslušníka strany NSDAP,ale i jejího příznivce-nestraníka. Nacistické hnutí zcela nezaniklo,v Německu má své zastánce dodnes.Tam se jim říká "Nazi"


Avatar uživatele
Bronzový

Proč to v Německu byl nacizmus a fšude jinde fašizmus? V podstatě je to stejný xyndl, ale určitý rozdíl tu je. Nacizmus se vyvinul z fašizmu. Slyšel jsem jednou následující výklad. Když skončila první světová válka (1914 - 1918), vypluly na povrch dva zásadní "recepty," jak zajistit pro budoucí generace blahobyt a mír. Jedním z nich byl komunizmus, druhým fašizmus. Myšlenky komunizmu se realizovaly Říjnovou revolucí. Blahobytu mělo být dosaženo tím, že bude zlikvidována třída kapitalistů, kteří vykořisťují dělnickou třídu. Fašisté na to šli jinak. Například španělští fašisté chtěli navrátit dávnou slávu námořních dobyvatelů Španělům, italští fašisté Italům atd., neboť jenom čistokrevným potomkům dávných námořních dobyvatelů patří právo vládnout ostatnímu světu. Fašisté ale brzy narazili na problém. Kdo je ten čistokrevný Španěl nebo Ital, který na to má právo? Vždyť lidé se pomíchali, promísili a když se naučíte mluvit např. italsky, tak vás nikdo od "pravého" Itala nerozezná. Stejný problém měli samozřejmě i Němci. Jenomže Němci našli vědecky ideální řešení. Pravého Němce poznáme podle rasy. Ne podle toho, jak dobře mluví německy, ale podle znaků rasy árijského Němce: blonďatý, modrooký nadčlověk s přesně stanovenými rozměry hlavy apod. Tak se v Německu z fašizmu vyvinul nacizmus. Příslušníci NSDAP chtěli vybudovat národní stát árijských Němců - nadlidí, kteří budou vládnout všem nižším lidským rasám (např. Slovanům). To je také jeden z rozdílů mezi nacizmem a fašizmem.


Avatar uživatele
Bronzový

Fašismus je vláda jedné politické strany (za druhé světové války byl v Itálii)

Nacismus je vláda národu (tedy árijci v Německu)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Lgee

Nacismus byl dřív fašismus bude až se podaří nastolit nwo (nový světový řád)

Avatar uživatele
Registrovaný

gobls

Fašismus nebyl všude jinde. To jen dnes je v módě nazývat fašismem cokoliv, kdy se někomu něco omezuje nebo přikazuje. Ke zveličování dochází zřejmě z toho důvodu, že většina lidí skutečnou totalitu nezažila a je už příliš roztažená.

Avatar uživatele
Registrovaný

Framus

Fašismus = fascio = svazek (Někoho s někým proti někomu)
Nacismus = national = národní (vlast, vlastenectví)

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5242
Zlatý Drap 3347
Zlatý led 2357
Zlatý Kepler 2250
Zlatý marci1 1809
Zlatý ivzez 1398
Zlatý quentos 1296
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 991
Zlatý zjentek 949

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.