Lgee

Jak se liší prezidentská republika od diktatury?

Nejlepší odpověď
annas

Srovnejte si

1. "Hlava státu v prezidentské republice

Prezidentská republika je založena na oddělení státních mocí – soudní, výkonné i zákonodárné. Prezident je hlavou moci výkonné, ve většině případů zároveň předsedou vlády. Je nezávislý na parlamentu, současně však nemá žádné pravomoci ve vztahu k parlamentu. Je volen přímo či nepřímo občany státu.

Soustředění takového množství moci do jedněch rukou zvyšuje nebezpečí vzniku autoritativního státu, resp. diktatury. Prezidentská republika nebývá dlouhodobě stabilní a demokratická. Výjimkou v tomto směru jsou Spojené státy americké.

Prezidentská republika je nejrozšířenější formou vlády v Americe.

2. Hlava státu v diktatuře

Hlavou státu v nedemokratických režimech bývá většinou prezident, ale některé státy používají jiné označení (Libye – vůdce revoluce, Kuba – předseda státní rady, předseda vlády). Často je prezidentem sám diktátor. Často si svévolně (nebo formou referenda) prodlužuje svoje volební období nebo sám sebe jmenuje doživotním prezidentem. Prezidentské volby se buď nekonají vůbec, nebo diktátor je v nich jediným kandidátem. Prezident v rukách drží veškerou moc.

Někdy je prezidentem jen nesamostatná figurka, která je plně v moci diktátora nebo vládnoucí strany. V tomto případě jsou jeho pravomoci prakticky nulové a hlava státu je tak symbolická a nemá ani pravomoce, které mají prezidenti nebo monarchové v parlamentním systému ".

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hlava_st%C3%A1tu

--

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/

"diktatura

  • neomezená vláda jednotlivce nebo skupiny
  • vojenská/fašis­tická/komunis­tická diktatura
  • diktatura proletariátu

diktatura – synonyma
samovláda, tyranie, despocie, autokracie "

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny