Altair-AC

Jaký je rozdíl mezi socialismem a komunismem?

Já v tom nevidím žádný zásadní rozdíl. Komunismus je prý: všechno je všech. A socialismus nám učitel definoval jako: co je tvoje, je ostatních. Já to nepobírám. Předem děkuji

Nejlepší odpověď
annas

  1. Heslo socialismu – Každý podle svých schopností,: každému podle jeho práce
  2. Heslo komunismu – „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“

Jinak archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-komunismem-a-socialismem

Další odpovědi
Kepler

Pan učitel v tom má asi malinko hokej. Komunismus je jen ideologie, naštěstí nikdy plně neaplikovaná. Dost podobné utopii. Socialismus je státní zřízení diktované komunisty, naštěstí neživotaschopné. I zakladatelé socialismu sami přiznali: všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější.

mosoj

Někdo v tom má hokej ještě větší.

Není to paradox? Podle průzkumů komunismus poráží havlismus.
Jiné výzkumy zase ukazují, že lidé hodnotí předlistopadový režim lépe než ten současný. Není na tom nic divného. Nezapomínejme, že lidé neteskní po nějakém brutálním stalinismu. A socialistický režim dostal v polovině 70. let takovou podobu, že se v něm dalo docela slušně žít. Dnes nás oficiální propaganda straší popisem děsivého teroru, ale je to stejně hloupé jako když komunistická propaganda lidem předpokládala děsivé příběhy chudých sirotků z Anglie počátku 19. století. V obou případech platí, že se ty děsivé příběhy buď ve skutečnosti vůbec neodehrály, nebo pochází z jiné doby nebo se jednalo o naprosto výjimečné případy.
To, co tu probíhalo od poloviny 70. let, byl fakticky nacionalistický autoritativní režim, jehož ambicí bylo zajistit stabilitu, rozumnou životní úroveň a životní styl odpovídající Americe 50. let — práce, rodina, sport, přátelství, výlety do přírody, malé domečky na předměstích, automobil a televize do každé rodiny. Mluvit o totalitním systému je silně nadsazené. Ten tu byl v 50. letech a je obnovován dnes.

Ostatně, zdá se, že Husákův režim měl větší lidovou podporu než ten současný.

hapiky

Socialismus je podělanej pokus o komunismus.

Kryšpín

A poté ještě máme kapitalistický socialismus, poněvadž když zabruslím do historie, tak při budování komunismu, ale ještě v socialismu pokud člobrda, neb dáma nepracovala, tak měl šanci zamířit do šatlavy, kde makal jako šroub bez posilovny, tele-mele a dalších dnešních vymožeností. Kdežto v socialistickém kapitalismu, když mám tulení pacičky a jsem zdráv nechce se mi jenom raboťát dostanu podporu a další jednorázové doplňky a sociální vymoženosti.

Mc Merkurion

… to je přesně důsledek tohoto: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-pravdy-na-tom-ze-kazdy-ucitel-nyni-musi-mit-magistersky-titul … holt ve školství se nic nezměnilo …

hapiky

Mosoj: Přibliž co je havlismus!

Kepler

To už si asi nepamatuje, protože ztratil i historickou paměť o tom, co bylo (nebo spíš nebylo) za socialismu. Což mě u takového pamětníka dost udivuje.