Koněv

Říkali si členové NSDAP nacisté, nebo nacionální socialisté?

Nejlepší odpověď
annas

Členové se nazývali nacisté, ale jak si říkali?

"Národně socialistická německá dělnická strana (německy: Nationalsozia­listische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP), též označovaná jako nacistická strana, byla německá krajně pravicová politická strana, jež vznikla 24. února 1920 přejmenováním Německé dělnické strany (německy: DAP, Deutsche Arbeiterpartei), již založili Anton Drexler a Karl Harrer 5. ledna 1919 v Mnichově.

Její členové se nazývali nacisté (spojení/zkratka slov nacionální a socialisté)".
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1rod­n%C4%9B_socia­listick%C3%A1_n%C4­%9Bmeck%C3%A1_d%C4­%9Blnick%C3%A1_stra­na

„Nacionální socialismus, národní socialismus, nacismus jsou tři názvy pro jednu stejnou ideologii. Nacionální (národní) socialismus je jistým typem či formou fašismu, která byla státní ideologií v Hitlerově Německu v letech 1933 – 1945“
http://www.zlo­cinynacismu.es­tranky.cz/clan­ky/nacionalni-socialismus.html

Další odpovědi
štamgast

Já si myslím, že ani jedno.

ivzez

Slovo nacionální znamená národní, tzn., že členové NSDAP byli národními socialisty. Oslovovali se „Parteigenosse“ (+ jméno), což ± odpovídá našemu označení „soudruh“.

„Nazi“ je původně zdrobnělina jména Ignaz (řada německých zdrobnělin končí na -i).

Označení Nazi (mn. č. Nazis) se jako zkratka národních socialistů začalo používat počátkem 20. let, mělo být oblíbené (??) i u členů strany, ale pokud vím, sami se tak neoslovovali. Označení Nazi se používalo pro členy strany i pro příznivce hnutí.

NSDAP nebyla nově založená strana. Vznikla přejmenováním německé dělnické strany (DAP – Deutsche Arbeiter Partei); samozřejmě se změnil i její program.