Bananovysala

Co znamená, když je zatmění slunce v ČR pouze částečně?

Nejlepší odpověď
Kepler

Musím trochu opravit Led:
ad1. Sluneční koróna je viditelná vždy, i při úplném zatmění. Není to totéž co atmosféra Slunce.
ad2. Při prstencovém zakrývá Měsíc sluneční disk jen částečně. Je to tehdy, když úhlový průměr Měsíce je menší než sluneční (je v apogeu nebo jeho okolí).

Další odpovědi
magorvkleci

Částečné zatmění znamená, že při pozorování odnikud z určitého území (např. zde z ČR, ale třeba i vůbec z celé zeměkoule) nepřejde střed Měsíce přes střed Slunce, ale ze Slunce zůstane na obloze určitá výseč (srpek). Zatmění tak nemusí být pozorovatelné ani prostým okem, jenom přes filtr, který záři srpku Slunce utlumí.

led

1 – Úplné zatmenie Slnka – z pohľadu diváka sa Slnko stratí… Mesiac prekrýva pohľad na Slnko aj s jej koronou (ohnivou atmosférou).
2 – Prstencové zatmenie Slnka – samotné teleso slnka je prekryté Mesiacom, ale je vidno jej koronu ako prsteň na Mesiaci
2 – Čiastočné zatmenie Slnka – je vidno časť Slnka, prekrytie nie je úplné

Prichádza k tomu, keď sa Mesiac na svojej obežnej dráhe okolo Zeme dostane medzi Zem a Slnko. Tieto zatmenia je vždy možné v danom čase sledovať len z miesta, kde tieň Mesiaca dopadá na Zem.

Dochy

To znamená, že proběhl úplné zatmění slunce, viditelné např. z Vídně. Ale z Prahy… to máš jako když se Ti někdo schovává za stromem, tak uděláš pár kroků do strany a už ho částečně vidíš.

led

Kepler, nazapriete svojho prapraprapra… predsa len astronom by to mal vedieť.