JájsemRaibek

Projevilo by se zatmění Měsíce na samotném Měsíci, pokud by pozorovatel byl na Měsíci?

Dnes 7.8.2017 nastává zatmění Měsíce. Bylo by toto zatmění pozorovatelné i někým, kdo by byl přímo na Měsíci? Byl by na Měsíci vržen nějaký stín?

Nejlepší odpověď
Kepler

Zatmění už proběhlo, přibližně ve chvíli západu Slunce, tedy nějak po 20. hodině. Pro pozorovatele na Měsíci se Země připletla do přímky Slunce – Měsíc a část kotouče Slunce zakryla. Tedy na Měsíci měli částečné zatmění Slunce, přesněji řečeno jen v oblastech, kam dopadl stín Země.

Další odpovědi
Dochy

Jo. Pokud by pozorovatel byl v té zatmněné oblasti, pozoroval by úplné zatmění Slunce Zemí.

Drap

Ne

dudu

Setmělo by se a prudce ochladilo.

Dochy

Keplere, jedna chybička: „Tedy na Měsíci měli částečné zatmění Slunce“
V oblasti úplného stínu měli Měsíčňani úplné zatmění slunce, v oblasti polostínu částečné.

Ani když máme úplné zatmění Slunce na Zemi tak to úplné zatmění není pozorovatelné na celé Zemi, ale jen v nějakém úzkém proužku (tady je to navíc komplikované tím, že Měsíc je menší než Země. – Na Měsíci může být pozorovatelné úplné zatmění slunce na celé přivrácené straně, mi to pozorujeme jako úplné zatmění Měsíce, zatímco na Zemi není plné zatmění Slunce nikdy pozorovatelné na celé denní polokouli)