Avatar uživatele
Registrovaný

Proč jsou ve většině případů vesmírná tělesa kulatá?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podle vědců je nepravděpodobné, že by existovala vesmírná tělesa třeba krychlového tvaru.
Za vším totiž stojí gravitace, která působí na všechna tělesa ve vesmíru. Při Velkém třesku došlo k nashromáždění obrovského množství částic a plynů, které rozmetaly do celého vesmíru miliardy těles. Při prvotním rozpínání vesmíru ale byla většina těchto těles žhavých a roztavených, už tehdy na ně ale působila z jejich středu gravitace.
Právě ta se postarala o to, že se planety a hvězdy zakulatily. Působí totiž na povrchu těles všude stejně a žhavý materiál tak vtáhla dovnitř, čímž tato tělesa zakulatila. Nutno dodat, že máloco je ve vesmíru dokonalá koule a i naše Země je spíše šišatá, tvar například krychle ale díky působení gravitace zkrátka mít nemůže.
Jediná možnost, jak by mohla planeta nebo asteroid změnit tvar, je srážkou. Pokud se srazí dva asteroidy ve vesmíru, mohou se z nich odštěpit kusy tak, že dostanou jiný tvar, než koule. Většinou jde ale stále o určitou podobu šišatého tvaru.
Zdroj: https://eurozpravy.cz/…
:-))

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Protože gravitace působí rovnoměrně všemi směry a částice zaujímají polohu s co nejnižší potenciální energií. Čemuž odpovídá v prostoru tvar koule. :)


Avatar uživatele
Pokročilý

Protože ta tělesa většinou buď vznikla tuhnutím tekuté hmoty, anebo pořád jsou tekutá či plynná, a tedy je drží pohromadě gravitace a vytváří "rovnou hladinu", tedy tvar, kdy povrch je na všech místech od středu zhruba stejně daleko. Jiný tvar mívají ta tělesa, který vznikla například odlomením od jiného tělesa nebo byla deformována srážkou. Menší kosmická tělesa - asteroidy či planetky - mívají tvary dost různé, až bizarní. Mnoho z nich je výsledkem rozpadu většího asteroidu. Třeba i oba měsíce planety Mars, Phobos a Deimos, mají dost nepravidelný tvar a jde nejspíše o odchycené asteroidy.


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud je těleso dostatečně velké, jiný tvar ani zaujmout nemůže. Koule je těleso s nejmenším povrchem při daném objemu. Ten tvar určuje gravitace. Může ale mít i tvar rotačního elipsoidu, pokud rychle rotuje okolo své osy. Z tohoto důvodu je např. Saturn mírně zploštělý vlivem odstředivých sil.


Avatar uživatele

Protože ta větší tělesa formuje gravitace. Díky gavitaci je jakýkoliv jiný než právě kulatý tvar většího tělesa nestabilní a dříve či později se v ten kulatý zhroutí či přetransformuje. https://eurozpravy.cz/… Nakonec i singularita je koule o poloměru nula :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Protože koule má nejmenší povrch.


Avatar uživatele
Zlatý

Protože gravitační pole nutí všechno, co může, spadnout či stéci do polohy s nižší polohovou energií. To v lokálním měřítku konkrétního samostatně putujícího (tím myslím, že se nedotýká ničeho dalšího a další objekty, které by těleso ovlivňovali jsou od daného tělesa výrazně dále než jsou vlastní rozměry uvažovaných těles - tudíž je pro účely vzájemné interakce můžeme považovat za bodová) znamená, že jakákoli část hmoty vyčnívající nad úroveň okolí má díky vlastní gravitaci tělesa tendenci posunout se ve směru gravitační síly, tj k těžišti tělesa. Když to vztáhneme na veškerou hmotu: veškerá hmota tělesa se bude snažit dostat co nejblíže k těžišti. Nejlepší uspořádání, kdy se to té hmotě maximálně daří, je právě uspořádání do koule: Nad povrchem tělesa není žádná další hmota, která by mohla "chtít" dostat se níže.

Čím je těleso hmotnější a menší, tím více snahy projeví při pokusech stát se kulatým. Čím je tekutější, tím lépe se mu daří těm snahám vyhovět.

Proti kulatosti pak působí:
1. snaha některých (pevných) látek nehýbat se
2. další síly, jako třeba odstředivá síla u rotujících těles
3. Nerovnoměrné vlastnosti hmoty (hustota)
a další

Marci: "Jediná možnost, jak by mohla planeta nebo asteroid změnit tvar, je srážkou." A co třeba sopečné erupce, tektonika apod?

Bobek: "Protože ta tělesa většinou buď vznikla tuhnutím tekuté hmoty, anebo pořád jsou tekutá či plynná" ani pevná tělesa nemají neomezenou možnost být nekulatá. Čím jsou hmotnější, tím menší prohřešky proti kulatosti dokáže soudržnost/pevnost materiálu udržet.

"Protože koule má nejmenší povrch" - tam já tedy příčinu nevidím. To je podle mně spíše důsledek toho všeho. Snaha o co nejmenší povrch se podle mně uplatní spíše u povrchového napětí kapalin. U plynu to nemá smysl, u pevné hmoty také moc ne.. Takový poletavý prach s tím zmenšením povrchu nic moc nenadělá... Řekl bych, že to má smysl uvažovat u rozměrů řádově v milimetrech. U rozměrů ve stovkách až statisících kilometrů moc ne.


Avatar uživatele
Stříbrný

Všechno důležité, je kulaté. To už říkal "Drchlík" v Návštěvnících.


Avatar uživatele
Pokročilý

Jak (zde) již pěkně řekl pan Kepler: Koule je těleso s nejmenším povrchem při daném objemu. U vesmírných těles hraje samozřejmě velkou roli gravitace, ale příroda je tak nastavena celkově. Ze stejného důvodu jsou kulaté třeba i bubliny, kapky atd.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

zeeue: že je koule těleso s nejmenším povrchem při daném objemu je sice fakt, ale gravitaci, která planety tvaruje je to u pr... Pokud na planetě začnete stavět sloupy jeden vedle druhého 10 cm v průměru a metr na výšku z místní horniny, povrch planety tím zmnohanásobíte a té planetě to bude víceméně jedno.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

ge0rge: I s Tebou musím nesouhlasit. "Nakonec i singularita je koule o poloměru nula" když tohle zatím pokud vím nikdo neví. Pokud jseš si jist a dokážeš to, nejspíš získáš Nobelovku ;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4520
Zlatý Kepler 2315
Zlatý Drap 1899
Zlatý quentos 1654
Zlatý mosoj 1553
Zlatý marci1 1018
Zlatý led 1016
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.