Co by se stalo, pokud by Země letěla blízko černé díry? Vtáhlo by ji to dovnitř?

Je to nějak vědecky propočítané, jaká vzdálenost by už byla kritická? Co by se s planetou v černé díře stalo?

Nejlepší odpověď
Quimby

Kdyby letěla dostatečně rychle, tak ji nevtáhne. Kolem černé díry platí stejné fyzikální zákony jako kdekoliv jinde.
Jak vědecky propočítáné? Záleží na velikosti černé díry, rychlosti Země, takže bez toho není co počítat.
Každopádně ikdyby obíhala, tak ji nejspíše roztrhají slapové jevy.
Co se děje v černé díře se neví, páč tam není viděť.

Kepler:
To není obecně pravda. Pro větší černé díry může horizont událostí překročit i člověk a nic se mu nestane. Neboť gravitace jako taková není nebezpečná. Nebezpečné je, když na vaše nohy působí řádově větší gravitační síla než na vaši hlavu, pak vás to roztrhne, což jsou přesně slapové jevy, které se projevují i u planet, včetně Země.

Další odpovědi
Kepler

Mez, na kterou se lze k černé díře přiblížit a mít ještě šanci uniknout se jmenuje horizont událostí. Jak daleko je od tohoto centra gravitace vzdálen, závisí pouze na hmotnosti černé díry. Jakékoliv hmotné těleso je po překročení meze pravděpodobně roztrháno až na elementární částice.

mosoj

Díře nelze odolat!

klumprt

Já myslím, že určitě by ji to vcuclo.

Cenobita

Země letí už nějaký ten rok kolem Slunce a také do něj nespadne, stejná situace by nastala kolem černé díry, nejspíš by každé těleso dosti dlouho kroužilo kolem až pak by se vydalo do jejího nitra, většinou zcela roztrháno na prvočinitele.

hapiky

Je jasné, že i kdyby byla černá díra malá či větší, stejně by to byla pro život na Zemi konečná stanice. Tedy alespoň na pár miliard let. V tom nejlepším případě by nám „jen“ vycucla atmosféru a změnila oběžnou dráhu či odhodila mimo sluneční soustavu. Mohla by také roztrhat zemskou kůru, vysát veškerou vodu na povrchu atd…V horším případě by Zemi slupla jako malinu a ani by si neodbrkla. Mohla by i pozřít naše slunce, ale to by ji trvalo trochu déle, za to by si ale „říhla“, a v její paprsek by spálil vše co by se mu postavilo do cesty na miliardy kilometrů.....

Heydulak

Na delší vzdálenosti působí černé díry gravitačně úplně stejně, jako jakékoliv jiné hmotné tělesa ve vesmíru. Takže samozřejmě záleží na několika proměnných, zejména na hmotnosti samotné černé díry a spočítat se to samozřejmě dá.

Pokud by jste naše Slunce vyměnil za černou díru o stejné hmotnosti jako Slunce, tak by všechny planety obíhaly nerušeně dál, ani Merkur by nebyl „vcucnut“, jen na Zemi samozřejmě život přestal existovat, protože ke svému životu sluneční záření potřebujeme, zejména pak teplo.