Co je anulární zatmění slunce?

Dobrý den, co znamená anulární zatmění slunce?

Nejlepší odpověď
Olaf

Česky se mu říká „prstencové“. Dochází k němu tehdy, když je zrovna Měsíc od Země ve větší vzdálenosti, než aby na obloze mohl zcela zakrýt Slunce. Příčinou takového jevu je eliptická dráha Měsíce kolem Země (není kruhová), proto se mění i jeho vzdálenost od Země a Měsíc v tu chvíli je na obloze menší než Slunce (úhlová velikost je nižší). Jinak celé zatmění Slunce je jen roztomilou náhodou, že dvě naprosto různě velké objekty mají na obloze stejnou velikost. Při prstencovém zatmění tak neuvidíte korónu kolem Slunce, nenastane ani tma – uvidíte to, co na obrázku níže.

Zdroj: http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/7/7e/03100­5_anular_eclip­se.jpg

Další odpovědi
Lencis

Zatmění Měsíce je přibližně stejně častým jevem jako zatmění Slunce, na tři zatmění Slunce připadají dvě zatmění Měsíce, což je dáno rozměry Měsíce a Země. Zatmění Měsíce nastává, pokud se Měsíc dostane do stínu Země. Zatmění Měsíce dělíme na úplná a částečná, a někdy se rozlišuje také polostínové (penumbrální) zatmění. Úplné zatmění nastává, pokud se celý Měsíc dostane do stínu vrhaného Zemí. Pokud se Měsíc dostane do stínu Země pouze svojí částí dojde k částečnému zatmění. Kromě úplného stínu, který tvoří kužel zužující se směrem od Slunce, vrhá Země také částečný stín, jehož kužel se směrem od Slunce rozšiřuje. Pokud vejde Měsíc do tohoto částečného stínu, dochází k polostínovému zatmění. Toto zatmění ale není ta výrazné jako úplné nebo částečné, a ve většinou prakticky není poznat.

alenka901

Měsíc je jediné těleso, které nám umožňuje pozorovat zatmění pouhým okem. K zatmění Slunce dochází pokaždé, když se Měsíc dostane mezi Slunce a Zemi. Zatmění Slunce dělíme na částečná, úplná a prstencová (anulární). Částečné zatmění nastává, pokud je část Slunce překryta Měsícem. Úplné zatmění nastává, pokud je celé Slunce překryto Měsícem. Místa na Zemi, ze kterých je viditelné úplné zatmění tvoří pás úplného zatmění (pás totality), který je široký maximálně několik set kilometrů, a proto bývá úplné zatmění poměrně vzácným jevem. Anulární zatmění je viditelné v místech, kde by bylo vidět úplné, ale vzhledem k tomu, že dráhy Měsíce a Země jsou elipsy, je Měsíc ve větší vzdálenosti a nedokáže celé Slunce překrýt. Vypadá to tedy tak, že Slunce je překryto ve střední části a prstenec okolo je vidět.

Dandi

Zatmění s viditelností pouze prstence.

Attack-design

zatmí se a je vidět pouze ten prstenec kolem