mosoj

Co vzniklo dříve? Světlo, nebo tma?

Bylo to s velkým třeskem úplně jinak?

Nejblíže je annas. Je totiž možné, že při velkém třesku vznikla nejdříve černá díra. Samozřejmě se jedná vždy jenom o částečně podložené teorie. Tato teorie je ovšem nejnovější.

Nejlepší odpověď
annas

Možná se objevila zase nějaká jiná teorie, jak to v poslední době bývá.

V anglickém zdroji jsem našla toto:

Přestože fotony se po velkém třesku začaly tvořit ve zlomku sekundy, nebyly ve formě, kterou můžeme interpretovat jako „světlo“ . Vesmír byl velmi hustý a sestával většinou z fotonů, elektronů a protonů. Každý foton, který byl vytvořen, okamžitě narazil na jinou částičku a byl absorbován. Jinými slovy, fotony byly příliš zaneprázdněny zprostředkováním elektromagnetických interakcí mezi jinými částicemi a jen tak cestovaly na krátké vzdálenosti.

Takže vesmír byl „neprůhledný“ , a nebylo možné zjistit i žádné světlo. Je to jako hledět uvnitř neprůhledné pevné látky; Existuje spousta fotonů, ale žádné světlo.

Jak vesmír expandoval a ochladil, nakonec dosáhl stavu, ve kterém fotony nakonec mohly volně pohybovat; Staly se „transparentní“, když bylo vidět první světlo. Dnes vidíme toto světlo ve formě kosmického mikrovlnného zázemí . Odhadujeme, že vzniklo asi 380 000 let po velkém třesku.

nt-come-into-existence-until-hundreds-of-millions-of-years-later-or-was-there-light-at-the-singularity-event

Ne, v extrémním časném vesmíru světlo neexistovalo. Alespoň ne ve své současné podobě.

V extrémně brzkém, vysokoenergetickém stavu vesmíru byly elektromagnetické a slabé interakce sjednoceny. Teprve poté, co elektromagnetické pole získalo svou současnou podobu, zprostředkované neslýchaným Higgsovým bosonem, se rozpadlo elektromagnetic­ké pole.

Od tohoto okamžiku existovalo světlo, ale tento časný vesmír byl stále velmi hustý a velmi horký. Velmi horký znamená ionizovaný a v tomto ionizovaném stavu byl vesmír neprůhledný vůči elektromagnetickému záření, včetně světla. Jinými slovy, ačkoli bylo spoustou světla produkováno horkým, zářícím plynem, vše bylo okamžitě absorbováno okolní hmotou. V prázdném prostoru nebyly žádné „svobodné“ paprsky světla, protože nebyl prázdný prostor.

Přibližně 380 000 let po Velkém třesku se věci změnily. Plyn, který naplnil vesmír, byl dostatečně ztenčený a dostatečně ochlazený tak, že jeho atomová jádra a elektrony byly rekombinovány do elektricky neutrálních atomů. Takový plyn (podobně jako vzduch) je většinou průhledný většině forem elektromagnetického záření, včetně světla. Přestože plyn byl stále horký a zářící, už se nepozřela jeho vlastní záře. Jeho světlo bylo nyní schopno volně cestovat jako „svobodné“ paprsky světla na velké vzdálenosti.

To, co vidíme dnes s našimi radioteleskopy jako vesmírné mikrovlnné záření, je toto nejstarší světlo, které vzniklo ve vesmíru. atd.

Profesor fyziky Viktor T. Toth, teoretik ex-částice; Stanford Ph.D., výzkum v CERN, BU, Yale a Jess H. Brewer , profesor emeritní, katedra fyziky a astronomie, Univ. Z Britské Kolumbie

Vkládám odkaz na překlad, protože jsem se proklíkávala a nemohu se dostat k anglickému orginiálnímu okazu
https://transla­te.googleuser­content.com/tran­slate_c?depth=1&hl=cs&p­rev=search&rur­l=translate.go­ogle.cz&sl=en&sp­=nmt4&u=https://www­.quora.com/Af­ter-the-big-bang-did-light-exist-from-the-very-first-moment-If-not-was-time-possible-before-light-have-had-sparked-precedence&us­g=ALkJrhiCiYc­zkFIfzjvWD1Ile1DgjTHYBQ

Další odpovědi
Kepler

Podle Starého zákona nejdřív nebylo nic. Až pak Bůh řekl „budiž světlo!“ A bylo světlo. To aby si viděl aspoň na špičku nosu, ale stejně nedohlédl. Stejně tak v okamžiku Big Bangu neexistovalo ještě nic a v prvních tisícinách vteřiny trvání Vesmíru se objevilo i ono světlo.

zjentek

Já myslím, že tma byla dřív. Přijde mně levnější, než světlo, tudíž byla dříve k mání.

Lamalam

Na počátku bylo Slovo.

led

Na počiatku bol chaos. Ešte ani nejestvoval ČEZ a žiadný iný distribútor energie na výrobu svetla… A tak nehmotné častice chaoticky nevidieteľne poletovali v temnej ničote, až zrazu jedna narazila na druhú a vznikla svetlá iskierka nádeje v objavenie Vesmíru.
Nehmotným časticiam sa to páčilo a zrážali sa k veľkej radosti budúcich detí nadchádzajúcich pokolení a zo získanej iskierky energie nadobúdali hmotnosť. A ako už poznáme z histórie z iskry vzniká plameň, tak z prvotnej nehmotnej iskry vzniklo svetlo v dnešnej podobe.
Tak, milé deti,aj tie skôr narodené, dobrú noc príjemný spánok a nech sa vám snívajú bohaté sníčky o objavovaní nových teórií o vzniku sveta.

JájsemRaibek

A může vzniknout tma?
Ale jinak pokud bereme jako počátek všeho od velkého třesku, tak v čase nula nebylo nic a hned potom mohlo něco vzniknout a tudíž to bylo světlo.

pepe88

Situaci zjistíme až po smrti.

Kelt

Nebyl prostor, nebyl čas a nebylo také světlo, které se pohybuje v prostoru a čase rychlostí c konstanta. Ale pokud by se mělo určit nejjasnější světlo, nebo největší tma, byl by to asi problém.

anonym

Tma. Světlo potřebuje zdroj energie, který ještě nebyl. Někteří by řekli, že nebyla tma, ale pouze absence světla.

led

mosoj, toto je otázka na ktorú súčasné vedomie ľudstva nie je schopné dať odpoveď.
Neviem teda, či odpovedať v zmysle náboženstva, alebo v zmysle vedeckého poznania, prípadne detského vnímania, alebo azda paródie. Preto som zvolila tento typ rozprávky o vzniku svetla miesto filozofickonáučného traktátu troch viet čo je to svetlo a tma.

led

Lamalam,
na počiatku bola predstava, myšlienka slovo je až následným prejavom myšlienky

Kepler

zjentek: máš recht, jinak bych byl roven bohu. Vypnu pojistky a v ten moment vytvořím tmu jako v pr…Tma neexistuje, je to jen nedostatek světla.

Kepler

Jo, to si pamatuju ze Starého zákona taky, je to jeho úvodní věta. Pochopil jsem to jako že na počátku byla INFORMACE. Pak už jsem nepochopil nic.

Kepler

Sorry, určeno pro Lamalam.