rigormortis

Dělají umělé družice stín na povrchu Země?

Nejsou vidět kvůli rychlosti, nebo opravdu neexistuje?
Doplňuji:
A jak velký satelit by musel být, aby na povrchu Země stín vrhl?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nedělají. Ale ne z důvodu rychlosti, ale kvůli poměru velikosti a vzdálenosti od povrchu (jaký dělá stín padesátikorunová mince ve výšce 2 metry nad zemí?) …

Další odpovědi
orwell

Vzhledem k rozměrům družice, výšce nad Zemí a rozptylu světla v atmosféře to prostě není možné.

klumprt

Země samozřejmě existuje. Umělé družice jsou ovšem velmi nepatrné proti slunečnímu kotouči. Při tvorbě vrženého stínu je důležitá úhlová velikost zdroje. Slunce ji má docela velkou. Vrhnout slušný stín na zemský povrch dokáže pouze Měsíc, který má podobnou úhlovou velikost jako slunce.
Bez papíru a tužky se to těžko vysvětluje. Jde o to, že družice je v porovnání se slunečním kotoučem docela nepatrná tečka, pouhým okem prakticky neviditelná. Takže Slunce svítí na jakékoli místo povrchu Země prakticky stejně, ať už mezi ním a Zemí je družice, nebo ne.
Doplňuji:
Aby satelit vrhl úplný stín, musela by být jeho úhlová velikost větší než velikost Slunce. Pozorovatel stojící v tomto stínu by musel mít Slunce úplně zakryté.
Když satelit Slunce zakrývat nebude, tak bude vrhat jen částečný stín. Vzhledem k tomu, že opravdové umělé satelity jsou nepatrným smítkem zakrývajícím sluneční kotouč jen velice slabounce, tak i jejich částečný stín je zcela pranepatrný.

gecco

K Doplnění:
Musel by být ´významně´ veliký…
😉
Přesně? – závisí na výšce satelitu nad povrchem Země (a na aktuálních vlastnostech atmosféry)…
😉
Nakresli si to – princip ti bude jasný…