JájsemRaibek

Proč se hledá život na jiných planetách v obyvatelné zóně?

V jiných slunečních soustavách je tzv. obyvatelná zóna. To je místo, kde by mohl být život, jelikož teplota je zde příznivá pro život na případných planetách. Tolik nám říkají a tam také hledají.
Jenže, co když my jsme nějaký odpad, který žije v teplotách kolem 18°C (průměrná teplota), přičemž je jedno zda vyspělejší civilizace nebo právě ještě nevyspělé žijí v příznivějších teplotách (dejme tomu 50°C, nebo naopak –80°C).
Proč musíme brát jen tuto obyvatelnou zónu jako možnost jiné civilizace? Proč musí být na planetě kyslík, voda atd.?
Co když pro vyspělejší civilizace je právě naše atmosféra jedovatá a teplotně neuspokojivá či nebezpečná. Oni mohou úplně v pohodě žít v kyselinách, dýchat kyselinové výpary a opalovat se na rádioaktivních plážích.
Proč musí být ve jen podle nás?

Nejlepší odpověď
Kepler

Život, jak jej známe, může vzniknout jedině v prostředí vody v kapalném stavu. Jedině tam může probíhat transport molekul a vytváření molekul složitějších. V kameni, nebo pevném kovu by to asi nešlo. Vždy by to mělo být na bázi uhlíkatých sloučenin, které jako jediné jsou schopny složité molekuly vytvářet. To, jaký si zvolí metabolismus, záleží na prostředí. Může to být klasický, závislý na kyslíku, nebo to mohou být i anaerobní organismy. Na zemi jsou přítomny oba. Organismy jsou schopny přizpůsobit se naprosto neuvěřitelným podmínkám, vše co jsi jmenoval. Jedna věc je ale zřejmá: VZNIK života na bázi uhlíku je možný jen v prostředí kapalné vody.

Další odpovědi
Lamalam

Někde se začít musí, tak to zkoušejí právě tam.

anonym

Říká se, že lidé se bojí toho co neznají. I to se může částečně týkat výzkumu života ve vesmíru. Možná je lepší namlouvat si, že tu jsme sami. Co by jsme měli z toho vědět, že třeba někde kousek za Jupiterem se vyskytuje extrémně vyspělá civilizace, která roste geometrickou řadou? Co nám to může přinést? Co tam zamýšlejí např. s planetou Zemí? Co když v NASA něco takového už dávno vědí, ale stejně jako je to s fenoménem UFO, tak zarytě mlčí, aby nerozpoutaly světovou paniku? Myslím, že někdy je lepší nevědět.

bolak

Můžou hledat jak chtěj, tady nic nenajdou, vesmír je tady 14 miliard let a před 200 lety jsme ještě nebyli schopný vynalézt ani kolo (myslím to kolo s těma kolama), takže pokud by tu někdo přiletěl, tak by to byla konečná. A to ani nemluvím o tom do kdy jsme věřili že žijeme na palačince, takže etapa ve který jsme schopný uvažovat o nějakým tom putování vesmírem trvá zhruba tak 1 stamiliontinu doby, kdy to tady celý prásklo (jestli vůbec).

No, a není to tak dlouho co jsme ještě byli opičky a i kdyby někdo přiletěl, tak by se s náma nedomluvil, takže když to přeženu, můžeme narazit bud na prvoky a nebo na nějaké energetické bytosti a prostě se komunikačně mineme. Odhadem tak za 200 let už budeme brázdit vesmírný pláně a okupovat planety jako kdysi indiánskou zem, a jestli my tohle dokážeme za takhle krátkou dobu, tak jiní by to jistě dokázali taky, a už by tady dávno byli a bud nás kontaktovali a nebo nás knockautovali. Navíc za dalších 500 let se dostaneme ve vesmíru tam, kam dneska ještě ani nevidíme. Prostě nemá cenu někoho hledat „dalekohledem“, to je jako s těma našema sondama, posíláme sondy za miliardy do míst kam budou putovat třeba 10 let, a za 10 let bude technika taková že tam doletěj za rok, tak není to zbytečný? Jediný co je na tom všem pozitivní, že už konečně USA a Rusko po tom co si vzájemně změřili pinďoury, přestali vysílat vycvičený vojáky někam přehrabávat písek, protože myslet si že najdou život někde hned za rohem, a ještě k tomu na měsíci nebo na marsu, to už člověk musí bejt pořádně mimo 🙂

Nehledě na to že ten jejich odhad obyvatelných zón, to je opravdu jenom odhad, protože to určujou zřejmě podle nějaký změny spektra barev a periody blikání nebo jak, za 100 let se jim budou lidi smát, jako se dneska smějem těm co před 50 lety vysílali do vesmíru skafandrvojáky jištěný do ipxka spojenejma počítačema atari s 256 kilobajty na ramce 🙂 a mysleli si jak jsou strašně vepředu. Dneska už každej ví, že posílat posádku lidí někam kde nic nenajdou, aby tam ztratili x let života a vyprávěli potom doma jak letěli roky naprostou tmou, někam kde nic nenašli a pak zase letěli zpátky, jsou prostě vyhozený prachy a zbytečnej risk. A jestli jsou někde nějaký ufouni, tak my je určitě nenajdem, to spíš oni najdou nás, a nebo se najdem navzájem někde na půl cesty, ale je to dost málo pravděpodobný. A pokud už nás našli, a nechávají nás být, tak jsme pro ně zřejmě asi opravdu jenom nějaký ty zvířátka, na podívání se a tak, a pokud by viděli že jsme schopný je ohrozit, udělali by jednoduše „típ“ a bylo by.

novvem

Velmi dobrá otázka…samozřejmě že vědci hledají život pouze na planetách, které mají podobné podmínky Zemi. Jiné podmínky nepřipouštějí, protože to neznají. Je to otázka podobná té, kterou jsem nedávno psal: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-by-voda-mela-byt-podminkou-zivota

Heydulak

Protože právě takový život hledáme, takový, který je podobný životu na Zemi. Právě díky znalosti sebe samých můžeme určit parametry, podle kterých hledat. Težko budeme hledat formu života, o které nevíme, jaké má „parametry“, resp. může vypadat jakkoliv.