annas

Co vede lidi k tomu, že manipulují druhé? Jaké jsou důsledky pro člověka, když sebou nechá manipulovat?

Něco z minulosti. Zhlédla jsem film Černá kniha, natočený podle skutečnosti. Příběh se odehrál v Nizozemí za 2. světové války… Lži a překrucování skutečnosti stály židovskou dívku málem život .. trvalo dlouho, než se její spolupracovníci přesvědčili, že pravda je někde jinde. Ale zvítězíla. Skutečný viník manipuloval s fakty, snažil se zachránit sebe…

Je to tak i v současnosti? Že lhostejnost lidí, jejich přihlížení a tichý souhlas umožňují, že se děje všechno zlo světa?

Nejlepší odpověď
led

Už v živočíšnej ríši vidíme snahu o vodcovstvo svorky, o nadvládu nad slabšími, ktorí v snahe prežiť, ustúpia silnejšiemu. Ale človek svojou inteligenciou túto živočíšnu prirodzenosť povýšil nado všetko.
Takýto človek postupuje presne podľa kľúča propagácie moci. Nie nadarmo sa hovorí: medzi slepým je aj jednooký kráľom… ak taký „vidiaci kráľ“ kráľ povie, čo vidí (aj keď to nemusí byť pravda), nevidiaci mu uveria. Veď, ako sa presvedčia, že nemá pravdu?
Už starý Goebels tvrdil, že klamať sa nesmie, treba si len pravdu upraviť podľa vlastných potrieb. Čo to zamlčať, čo to presunúť na iné miesto, čm sa zmení význam, potom to pokoreniť pridaním zdanlivých faktov pekných slov od priateľov a vďačný prijímateľ informácií verí, veď keď to povedal On, a mnohí to nepopreli, tak to je pravda. Vďaka tomuto a fyzickej sile si podriaďuje iných. Tí, vedomí si svojej slabosti odporovať, ticho trpia, či kdesi v kúte schovaní aj nahlas plačú, ale ich strach je mocnejší a tak sa pokoria.
Najhorší a najväčší spojenec pri týchto dezinformáciách je pasivita a ľahostajnosť.

Film Čierná kniha je práve o schopnosti slabého vzoprieť sa moci…

Nakoniec na zamyslenie:
„Cornelius (čte z posvátných svitků opic): "Varuj se bestie Člověka, neboť on je spřeženec Ďábla. On jediný mezi božími primáty zabíjí ze sportu, pro potěšení nebo z chamtivosti. Ano, on zabije bratra svého, aby získal půdu jeho. Nedopusťte, aby byly jeho počty vysoké, neboť obrátí v poušť domov svůj i váš. Střeste se ho; zažeňte ho zpátky do džungle, neboť on jest poslem smrti.“ Dr. Zaius: „Lidská moudrost jde ruku v ruce s idiotstvím. Je hrozba. Chodící morová nákaza.""
dialóg z filmu Planéta opíc

Další odpovědi
fcoop

Myslím,že touha ovládat ostatní je vtištěna přímo do genomu tvora,který sám sobě dal jméno Homo sapiens.

Souvisí,nebo vyplývá to z tzv. „Základních instinktů“.

Ovládat svět, znát světový řád je odvěké přání a potřeba lidstva. Celý život se učíme tisíce větších nebo menších zákonitostí, které vládnou světem: Malé dítě se učí, že pláčem je možno přivolat matku. Větší ví, že úklidem pokoje si vyslouží pochvalu rodičů. Mnohé ženy hledají, jak hezkým oblečením a rafinovaně zvolenou voňavkou přivábit pozornost mužů. Každá z žen dobře ví, co platí na toho jejího. Ale jděme dále do extrémů. Kolik lidí je fascinováno manipulátory davů, jako byl Hitler či Stalin? Lidi se úkosem a s obavami dívají na psychology jako na polobohy, kteří jedním pohledem odhalí a ovládnou lidskou duši, se kterou si pak mohou dělat, co chtějí. Neříkáte si někdy: „Mít tak jejich schopnosti! To bych si mohla dělat, co bych chtěla. Mohla bych mít jakéhokoliv muže, na kterého bych si ukázala. Věděla bych, jak donutit toho svého, aby mi pořád neutíkal za kamarády, za jinými ženami, aby nevysedával pořád u počítače.“

Ano, někde v hloubi naší duše je nám jakoby cejchem vypáleno hadovo pokušení z Ráje: „V den, kdy ze stromu pojíte, otevřou se vám oči a budete jako Bůh znát dobré i zlé.“ Potřeba být jako Bůh, znát vše a ovládat celý svět je nám tak trochu vrozená, ale pozor – každý extrém je škodlivý a ničí samotného člověka. Člověk nikdy nemůže být všemohoucí, i když může toho hodně dokázat, člověk nikdy nemůže být vševědoucí, třebaže toho může hodně vědět........­...........

http://klimes­.mysteria.cz/clan­ky/psychologi­e/manipul.htm

Damiana

Dvě roviny. Přílišné dobro hraničící s naivitou, na druhé straně zlo a mindrák. Obojí spojuje strach a svým způsobem i samota. Proto se vzájemně tak ovlivňují a vlastně se i doplňují. Manipulace může být celkem neškodná, ale i zhoubná. Může být ovšem i pozitivní, ale tu ty nejspíš na mysli nemáš. Docela dobře je to vysvětleno na wiki
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­nipulace

johana 56

Film Černá kniha je skutečně inspirací k zamyšlení se nad chováním lidí.Snaha manipulovat ostatními pramení ze strachu odhalení vlastních nedostatků.Za podpory druhých se člověk snaží vyniknout za každou cenu ve svůj prospěch,při tom je pro něj samozřejmostí také protislužba.Ma­nipulace samostatně uvažujím jedincem je ale možná pouze tehdy,pokud to on sám dovolí.Jestliže se v takové situaci ocitne nechtěně a zjístí pravdu,je schopen se poučit.V opačném případě ztrácí svou vlastní vůli a rozhodování,je spokojen s málem,které ne něj zůstane.
Děje se tak i v současnosti.Co vypadá jako tichý souhlas či přehlížení nebo lhostejnost,může být spíše rezignací. Nesouhlas bývá potrestán,protože většina sdílí jiný názor.Boj o moc je věčný…

Drap

Je to jev doprovázející lidstvo již snad z dávné minulosti. Způsobuje to zřejmě touha jedinců po moci a slávě. A proč se někteří necháváme manipulovat ? Zřejmě na to také neexistuje jednoduchá odpověď. Člověk jako skupinový tvor je a musí být v jistých směrech manipulován, aby mohla společnost vůbec fungovat. Jako jedinci jsme vlastně manipulováni a tím i vychováváni od dětství, rodiči, školou a okolím .Problém nastává až tehdy, když se jednotliví jedinci nechají manipulovat silnějšími , úspěšnějšími . Pokud se u těchto manipulátoru tato schopnost spojí s nadměrnou touhou po moci a úspěchu, tak to může přinést celou řadu proplémů a neštěstí.

marci1

Co je k tomu vede ? Touha ostatní ovládat, nasměrovat je tam, kam oni chtějí, mít nad nimi převahu, moc. Toto dokáží bravurně za jakoukoliv cenu po dobrém i po zlém. Pro manipulovaného člověka to má ten dopad, že přestává přemýšlet, automaticky dělá, co po něm manipulátor chce, nepřemýšlí, Chová se prostě jako naprogramovaný robot. Člověj musí najít sílu manipulátorům odolat, nenechat se, prostě se s takovými lidmi okamžitě přestat stýkat a přemýšlet a konat sám za sebe.

Richie

Těžko říct jestli se kvůli tomu děje všechno zlé na světě.
Jednu část mého života, jsem se pohyboval mezi dvěma skupinami, co se snažili mě ovlivnit pro svůj prospěch. Naštěstí to dělaly tak okatě, že si toho snad každý na koho to zkusili musel všimnout o podle toho si udělat obrázek. Ale jak píšete, překrucování pravdy, vytrhávání z kontextu a lhaní bylo na denním pořádku. Takže takový lidé stále existují a jejich bezpáteřnost mě velice udivuje a většinou to dělají pro svůj osobní prospěch.
A důsledky toho, že sebou nechá člověk manipulovat? Při nejlepším si bude připadat jako blbec, když to zjistí. V horších případech se může stát, že skončíte na dně přehrady v zabetonovaným barelu.

Danča84

Důsledky můžou být pro manipulovanou osobu zničující – pokud to trvá dlouho a nevidí východisko, může si i sáhnout na život. Zde by byla na místě návštěva psychologa a pokusit se o změnu, začít u sebe (snadno se říká co…). Ti lidi co manipulují, to dle mého dělají pro své ego, mají nízké sebevědomí a tímhle způsobem si ho zvyšují. Dokud jim za to někdo nezmaluje ciferník, není u nich naděje na změnu:-(

anonym

Rozlišujme, prosím, manipulaci a řízení. Zatímco řízení je vědomé vedení určité skupiny lidí určitým směrem, tak manipulace naopak pracuje s lidským potenciálem za účelem získání výhod pro jednotlivce nebo skupinu lidí zájmově spjatou. Manipulovaný člověk (lidé) je většinou udržován v hluboké nevědomosti o skutečné podstatě důvodu, proč je s ním manipulováno a jsou mu předkládány různé smyšlenky a lži, díky nimž je v nevědomosti nadále udržován.
Nejhorší je manipulace s davem. V okamžiku, kdy zafunguje tzv. „davová psychóza“, dokáží i jinak reálně uvažující jedinci odhodit zábrany a chovat se jako bezhlavé tupé stádo.
Pro klid duše nám budiž omluvou, že politici s námi manipulovali, manipulují a manipulovat nejspíš i nadále budou.
Nejsou to však pouze politici, kdo se vědomě takové „manipulace“ dopouští. Manipuluje námi internet, televize, rozhlas, tisk atd. Zkoušejí to masivně i jednotlivě a záleží jenom na nás, zda chceme pasivně přihlížet, nebo zda se hodláme takovému jednání vzepřít. Zatím, co ve filmu "pravda nakonec zvítězila, v běžném životě to tak nutně být nemusí. O to je manipulace nebezpečnější.
Doplňuji:
Co vede lidi k tomu, aby se nechali manipulovat je nabíledni – pohodlnost a lhostejnost.
Manipulace vede k využívání a zneužívání jiných jedinců.
Rozhodně to není stav ani dobrý, ani chválihodný. Každé zneužití se nakonec obrátí především proti tomu, kdo takové zneužívání sebe sama připustí.

zjentek

..a je to primitivita, co k tomu vede ..a následky pro člověka nejsou zdaleka tak nedozírné, jako následky pro celou společnost

zjentek

Lidi k tomu vede pocit nadvlády, ego a pýcha. Principem je ponížit sobě rovného. Důsledkem pro manipulátora bývá panická hrůza z vlastního ponížení ,)

led

„Co vede lidi k tomu, aby se nechali manipulovat je nabíledni – pohodlnost a lhostejnost.“
to je len časť pravdy.U mani­pulovaných je to v prvom rade strach, neschopnosť sa brániť, u tých „prizerajúcich“ práve tá ľahostajnosť a pohodlnosť „čo sa ťa priamo nedotýka, si nevšímaj… alebo jeho variant, čo ťa nepáli, nehas… ozvem sa, keď sa ozvú aj iní“ a tiež strach „ozvem sa a postihne to aj mňa, vyvŕši sa na mne… “

led

„Ano! Človek hreší, smilní, vraždí, uzurpuje si moc, je stelesnené Zlo…
Ale jedného dňa sa vrhne pred splašené kone, aby zachránil úplne cudzie dieťa… a zomiera dobitý, dolámaný kopytami, ale šťastný, že zachránil život…“ z obhajoby Jany z Arcu, divadelná hra Škovránok – Jean Anouilh
aj takí sú ľudia…