Rokio

Co je špatného na celoživotním celibátu? Jak může být někdo, kdo drží celibát, úchyl?

Někdo drží celibát v rámci duševní očisty. Jiný třeba proto, že je obětí své sexuální deviace, a proto nemůže mít sex, protože by se dopustil morálně vadného jednání, nebo by dokonce tím spáchal trestný čin.

Existují však i lidé, kteří se zdržují sexu, jelikož mají jiné zájmy nebo jenom nechtějí mít děti, protože mají jinou životní náplň, nebo by se o ně nedokázali postarat.

Myslíte si, že držení celibátu je většinou spjato s držením některé ze seznamu jedné či více sexuálních deviací?

Nejlepší odpověď
quentos

Nic. Zvykni si holt na to, že většina lidí je holt stádní typ, takže u nich vždy to, co nedělá většina, je nenormální.

Další odpovědi
annas

Několikrát jste již podobnou otázku vložil. Připomeňte si reakce.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=celib%C3%A1t

Jedna z nich, kterou jste sám vložil

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsem-uchyl-kdyz-drzim-celibat
Jsem úchyl, když držím celibát?

Už jsem několikrát vysvětlovala, nejde o úchyla, ale velké rozhodnutí. Takže jen názory některých duchovních.

„Jestli je na celibátu něco těžkého, tak to, že na tebe doma nikdo nečeká.“ – Zbigniew Czendlik

--
„Kdyby mi znovu bylo osmnáct a kdybych věděl jen to, jak těžké je žít bez něžného pohlazení, a kdybych už nevěděl nic jiného, určitě bych neměl dost síly k radostnému vyslovení slibu čistoty. Ale kdyby mě někdo upozornil, že během této tak těžké cesty se člověk setká s projevy Boží něhy, pak ano, pak bych jistě celou svou bytostí řekl ano.“ . Abbé Pierre

„Zřeknutí se manželství a rodiny se musí chápat takto: Vzdávám se toho, co je lidsky vlastně nejnormálnější a také nejdůležitější. Vzdávám se toho, že sám rozšířím strom života dalším životem, že budu mít vlastní zemi života, a žiji ve víře, že mou zemí je Bůh. Tím pro druhé svědčím o nebeském království, činím tuto víru hodnověrnější. Nejen slovy, ale zvláštním způsobem existence tedy svědčím o Ježíši, o evangeliu, a touto formou svého života se mu dávám k dispozici.“ – Joseph Ratzinger

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Celib%C3%A1t

Drap

Někdo tak iní z uváženého rozhodnutí, jiný proto, že mu nic jiného nezbývá.

DoTazatel

Nemyslím, že je to spjato s deviací.
Navíc je to každého věc.

Jeden známý držel roční „celibát“ (spíš půst), aby si uchoval sexuální energii = a byl tak prý víc produktivní, silnější, a prostě měl víc energie.

Jinak zastávám názor, že jsou věci o kterých se (ani u známých) nemluví, jako třeba sexuální život, finanční stav a příjmy, plány, problémy, tajné sny, tajemství a vlastně všechny soukromé věci.

Hlada

Z hlediska normality, která se vyjadřuje Gaussovou křivkou, je to podle způsobu vyjádření odchylka, úchylka, neboli deviace. Není to však jednání trestné.