Elixír

Co je pravdivé o Kristu?

Zapisoval o Kristu někdo jiný, než apoštolové. A co bylo zapsané a kde se to dá najít?

Nejlepší odpověď
annas

Projděte si odkazy v archivu, podobných otázek bylo vloženo víc

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Je%C5%BE%C3%AD%C5%A­1%20Kristus

Jinak na netu najdete informací hodně, liší se, takže posuďte je sám. Bylo by to určitě vhodnější, vybrat si pohled, který vás zajímá – nevěřící, věřící katolík, pravoslavný, evangelík atd.

Ježíšův životopis

http://zivoto­pis.osobnosti­.cz/jezis-nazaretsky.php

Jinak zamyšlení – Ježíš Kristus: Člověk nebo Bůh

http://www.ra­gauian.cz/jezis-kristus-clovek-nebo-buh-pravda-o-cirkevni-manipulaci-s-fakty-2/

Kdo byl Ježíš Kristus a jaké bylo jeho poslání?

http://www.proc-krestanstvi.cz/a47-otazka-kdo-byl-jezis-kristus-a-jake-bylo-jeho-poslani/

Ježíš Kristus a apoštolové
http://duchov­nipoznatky.web­node.cz/jezis-kristus-a-apostolove/

Další odpovědi
Nuk nuk

Postava Ježíše Krista je tolik staletí a tolika lidmi diskutovaná, že ať Vám kdokoliv napíše cokoliv, co považuje za pravdivé, zaručeně se ozve někdo jiný, kdo to bude stejně skálopevně vyvracet. Navíc o něm světem koluje skutečně i dost informací, které jsou od pravdy hodně vzdálené.

O tom, že Ježíš skutečně žil a byl židovským učitelem (rabínem) dnes už není pochyb. Zmínky o něm totiž skutečně nejsou jen v Bibli. Různí židovští učenci v jeho době i později museli nutně zaznamenat tak významného člověka a nutně museli nějak reagovat na jeho učení a zaujmout k němu nějaký postoj – ať už kladný nebo negativní – a ten se snažili předat svým žákům a zapsat.
Určité záznamy vznikaly i z rukou Římanů, kteří oblast dnešního Izraele ovládali a samozřejmě i v okolních zemích. Problém těchto spisů je, že pokud se vůbec dochovaly, jsou to spisy velice, patří do sbírek různých knihoven a muzeí a obvykle nebývají běžně k nahlédnutí.
Evangelia a epištoly mají oproti jiným záznamům pár vlastností, díky kterým se dostaly do Bible. Především nejsou jen pouhou zmínkou „o Ježíši“ nebo jen nějakým příběhem, ale přibližují jeho učení. Také je až na několik málo výjimek psali očití, autentičtí svědkové. A dalším předpokladem bylo, že silně korespondovaly i se Starým Zákonem.
Samozřejmě vznikaly i spisy pozdější, mnoho desetiletí po ukřižování, dokonce i v dobách, kdy byl kánon Bible v podstatě dokončen. Problém u nich je ale v nedostatečné autenticitě. Z mého pohledu jsou tedy pravděpodobnější informace z evangelií, než ze záznamů o sto let mladších než je událost sama.

patmull

Umíte anglicky? Pokud ano, naprosto skvělá a vyčerpávající odpověď je zde: https://www.qu­ora.com/What-is-the-best-evidence-for-a-historical-Jesus
(hned ta první odpověď).
Jsou tam i uvedené zrdroje atd., takže skvělé…

Ve zkratce jen přeložím shrnutí téhle odpovědi:
Můj závěr je, že muž jménem Ježíš existoval a že byl pravděpodobně poutník, apokryfní prorok a učitel. Takoví lidé však nebyli v té době neobvyklí. Že však jeho existence, nebo alespoň tvrzení, že existoval, měly za následek náboženství, které má takový vliv na lidi v průběhu dějin, je svým způsobem úžasné, nehledě na to, zda jste křesťané, vyznáváte jinou víru nebo spiritualitu, nebo jste ateisté.

majestic

Žádný člověk dnes neví, může si maximálně jen myslet.

Samozřejmě nějaký pasák ovcí jménem Ježíš, který si sotva vydělal na plínu, kterou nosil, kdysi mohl existovat, a na základě toho o něm někdo mohl napsat nesmysly jako to, že uměl chodit po vodě, oživovat mrtvé, atd…

Tohle jediné může být pravda, zbytek jsou jen vymyšlené pohádky pro děti, ostatně jako celé náboženství.

Roman71

Překvapivě je v Bibli o Ježíši Kristu pravdivé úplně vše, včetně proroctví, podle kterých měli Ježíše učedníci jasně poznat. Našla se i spousta zaujatých historiků, kteří příznivci Ježíše Krista právě nebyli, ale neměli odvahu popřít to, čeho byli jeho současníci očitými svědky. Nezbylo nic jiného, než zesměšňovat, ale ani tak ji to nebylo nic platné.

majestic

Ano, všichni přeci ví, že když nějaký člověk napíše knihu, a popíše v ní nějaký pohádkový příběh či pohádkovou bytost, kterou si vymyslí, tak dané informace co se té věci týče pravdivé jsou, ale ne realné.

Příklad: Když někdo vymyslí pohádku o drakovi chrlící oheň, a někdo řekne, že ten drak oheň nechrlil, tak lže, ovšem realné to není, je to jen pohádka vymyšlená lidmi, a úplně stejné je to i s Ježíšem (až na to, že Ježíš podle Bible nebyl drak a nechrlil oheň, samozřejmě).

Roman71

Samozřejmě, pokud nevezmu v úvahu historická fakta, Ježíšův původ a schopnosti, které mu byly dány, potom by to byl i pro mne pouze dobře vymyšlený pohádkový příběh.

Srovnávat pohádkového draka s historickou osobností? To je rána s touhou trefit střed terče bez jediné snahy o zacílení.

majestic

Ano, kdyby nějaká historická fakta o dracích a Ježíších byla, tak by obojí nebylo pouze pohádkovým příběhem.

Souhlasím, že srovnávat pohádkového draka s historickou osobností není v některých případech úplně správné, naštěstí oba diskutujeme pouze o pohádkových bytostech, nikoli historických osobnostech, takže se tak díkyďáblu nestalo.

Roman71

Mimochodem, o Ďábla bych se být vámi neopíral.. Význam jeho (druhého) jména – pomlouvač, mluví za vše. Jeho první jméno je Satan, což znamená lhář :)

majestic

Jména nic neznamenají, to si jen vymysleli lidé, o tom tě snad poučovat doufám nemusím.

Roman71

Doufáte správně. Jen by mne zajímalo (čistě informativně), kam na tato „fakta“ chodíte?

majestic

Nechceš mi snad tvrdit, že jména vymyslel někdo jiný než lidé?

Roman71

Neodpověděl jste mi na otázku,
ani já vám neodpovím..