annas

Je pravdivá legenda o sv. Veronice, která má dnes podle katolického kalendáře svátek?

O svaté Veronice bývá ještě sanice.

Nejlepší odpověď
vagra

Podle legendy byla Veronika učednicí Ježíše Krista a na jeho křížové cestě mu podala potní roušku. Tato rouška později uzdravila několik lidí, mezi nimi i císaře Tiberia.
Přestože byla Veronika i na obrazech křížové cesty a na dalších jiných malována samostatně, případně s Kristovou rouškou, oficiální bádání hovoří, že spíše nikdy neexistovala a vše je jenom legendou.

Zdroj: http://www.li­bri.cz/databa­ze/jmena/den.php?m=2&d=7

Další odpovědi
hanulka11

Svatá Veronika, učednice Páně, podle legendy provázela Ježíše Krista na křížové cestě. Aby ulevila Spasiteli, podala mu roušku, aby si otřel krví zbrocenou Tvář. Kristův obraz se tak otiskl do roušky, kterou pak sv. Veronika v Římě předala papeži Klementu I.

Rouška je dodnes uchovávána jako vzácná relikvie, o pravdivosti legendy však nejsou žádné doklady. Papež Klement I. je historickou osobností, papežem byl v letech 91 až 97.

Podle církevního kalendáře je svátek sv. Veroniky 4. února.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Svat%C3%A­1_Veronika