Avatar uživatele
Pokročilý

Co je podle vás lepší kapitalismus nebo komunismus?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Pokročilý

komunismus

Tedy ne ten komunismus v začátku, byl jen hnus. Ten, co před rokem 89, asi nejlepší bylo. No, on tu ještě nebyl komunismus, ten se teprve budoval, byl tu socializmus. Pro obyčejné lidi jistota, zázemí vlastní země. Nárok žít rozumně a důstojně.
Kapitalismus. To stojí za H… jen utlačovat lidi, vyžírat, okrádat. Tak ten tu asi bude vládnout dlouho.
Jsem spíš pro slušné lidi, a ne vykořisťovatelé.
Nesnáším smyšlené lži, novodobě převlečených lidí, kteří mění skutečné dějiny, které se událi.
Cením si těch, kteří v té době žili a nenechají si svůj život hanit. Někým kdo toho v té době profitoval zase profituje nyní dál, protože ten svůj postoj změnil jinou stranou. A myslí si, že když je nyní proti tomu a nehlásí se k tomu, čím byl. Je jen člověkem, který si nezaslouží mít úctu. Právě není umění jít a být člověkem, který má moc a otáčet kabát, kam vane, ale být stále stejný i tak, že nebude ve stádě s většinou těch, kteří tu jsou ve větším počtu.
Není důležité, jaký kabát kdo má, ale je důležité jaký člověk je uvnitř.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

kapitalismus

Obě teorie jsou ve své podstatě dobré. Bohužel ani jeden systém z obou uvedených zatím spolehlivě nefunguje jak bylo při zavádění plánováno. Každý si musí vybrat sám.


Avatar uživatele
Bronzový

komunismus

procentuálně vyjádřeno je lepší komunismus a to asi 90% výhod a 10% nevýhod kdežto kapitalismus je tak 55% nevýhod a 45 % výhod. Komunismus (nikde na světě není) funguje na principu " každému dle jeho potřeb" tzn. svět v podstatě bez peněz a lidé chodí do obchodu a vezmou si jen to co potřebují (neuvěřitelné že?) a právě proto je to utopie a dle mého názoru není lidská rasa toto aplikovat....nejblíže k tomu má socialismus který je postavený na kolektivizaci, kolektivním vlastnictví ale právě stírání individualismu je jeho největší zápor a spoustě lidí nevyhovuje poněvadž to brání osobnímu rozvoji apod. To se nedá napsat do pár řádků. Naopak kapitalismus velmi podporuje individualismus - osobní rozvoj, ambice apod. nicméně se nedokáže vypořádat s dalšími jenž nedisponují takovými ambicemi, nejsou tak nadaní apod. a takový lidé pak trpí- společnost je trestá nedostatkem peněz a jejich neambičnost a vlastní nerozvoj - nesnahu apod. popisuje jako neschopnost atd. Dle mého názoru není ani jeden systém dobrý....jen kapitalismus se projevil jako relativně avšak krátkodobě funkční. Těch úhlů pohledu je několik a stačilo by to na dobrou knihu.


Avatar uživatele
Zlatý

kapitalismus

Půl života prožitého za komunistů a půl v kapitalismu mě opravňuje oba modely docela objektivně hodnotit, což však nemá význam, protože dnes už nikde pořádně nefunguje ani jeden. Za komunistů jsem se učil, že svoboda je poznaná nutnost, po roce 1989 si svobodu skutečně vychutnávám.
A opět oboje má svá úskalí. Před pádem komunistů bylo při hodnocení pozice státní ekonomiky zdůrazňováno, že v prd...li se píše měkkě -i- a zu grunt zvlášť, nyní význam těchto pojmů denně poznáváme. Takže, jak uvádí kolega Drap, nechť si každý vybere dle své chuti a přesvědčení.


Avatar uživatele
Registrovaný

kapitalismus

Komunismus nefunguje, nefungoval, a nenůže fungovat. Nikdy a nikde. Lidé si vždy najdou způsob, jak se mít lépe, aniž by se o vše měli podělit s ostatními. Když zakážou peníze, najdou si pracovitější jinou cestu, jak si směňovat hodnoty, aniž by jim je líní sebrali.

Kapitalismus ve své nejextrémnější podobě – anarchokapitalismus – systém zcela bez vládců – je naproti tomu přirozený systém, jak společnost fungovala již od počátku věků. Jeho největším nepřítelem byli mocichtiví jedinci, kteří lidi oloupili o svobodu rozhodovat sami o sobě, svém životě a plodech své práce, a pak kapitalismus přeměnili na systém, ve kterém mají právě vládci největší slovo.

A takový systém zde máme právě dnes. Nejpřesněji na něj sedí definice korporativního socialismu (dříve nazývaného fašismus). Je to systém, kdy zemi vládnou státní úřady spolu s korporacemi, které existují jen za pomoci privilegií získaných od státu.

Není zde kapitalismus ani v nejmenším. To jen velmi sešněrovaná možnost malého podnikání v oborech, o které nemají korporace zájem, dává mnoha lidem falešný pocit, že žijí v kapitalismu.


Avatar uživatele
Pokročilý

komunismus

Doplňuji:
Samozřejmě komunismus, protože je to dokonalá společnost.Aby jste to správně pochopili: ke komunismu ještě v historii žádná země nedospěla.


Avatar uživatele
Pokročilý

komunismus

Doplňuji:
Můžete si říct Proč bych měl mít stejně jak soused, když mám na víc, ale pak třeba přijdete o končetiny a zemřete hlady, protože proč byste měl mít stejně jako ostatní, když mají na víc?


Avatar uživatele
Stříbrný

kapitalismus


Avatar uživatele
Bronzový

kapitalismus


Avatar uživatele
Bronzový

kapitalismus

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Vědí ti lidé v odpovědích vůbec co znamená komunismus a kapitalismus?
A navíc: klíči se nezvonilo kvůli větším penězům, ale kvůli svobodě.

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

A navíc...není v dnešní době trošku od každého? Vždyť platíme daně rovným dílem (socialismus) z kterých se stát stará o lidi, kteří to sami nedokážou a přitom můžeme vydělávat na volném trhu pomocí přidané hodnoty, přičemž trh zčásti reguluje stát.
Takže to je kapitalismus+socialismus+komun ismus.

Avatar uživatele
Bronzový

Stingo

Ani jedno. Chtělo by to zlatou střední cestu. Nevím, jestli to v nějaké zemi tak funguje.

Avatar uživatele

anonym

´Pitomá´ otázka - o anketě ani nemluvě...
Komunismus nikdy nikdo v praxi nezažil.
A kapitalismu je tolik forem, že jej nelze hodnotit obecně...
___
Např. ke komunismu má - podle mne, mnohem blíže současný kapitalismus v pojetí skandinávských zemí, než bývalý reálný socialismus ve střední Evropě (o odnožích - sovětské, kubánské nebo korejské ani nehovoře).
:-P

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Odpověď na palec, mowlo. * :-)
(Snad jen, že sovětský nebyl odnoží středoevropských, nýbrž naopak. Ale vem to čert.) Jen že ta pitomě položená otázka je důkazem čehosi zmatečného ve státě dánsk... ééé českém. ;-(

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

Zase tam není jiná možnost, ach jo :-(((

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.