Lgee

Funguje podle vás stát podle práva?

nebo souhlasíte s tím že podle práva se to neděje nikde na světě?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Orgány veřejné moci musí postupovat secundum et intra legem, tedy na základě a v mezích zákona a platného práva.

Další odpovědi
Disraeli

Jakého/kterého práva? Nebo čího práva?
Chápeš postavení práva vůči státu a vztah mezi nimi? Nebo vůbec co je to právo a stát…Každý stát uplatňuje jisté právo, zákony a na základě některého práva, jakož celého právního systému/kultury taky funguje (respektive ho stát neuplatňuje – stát je spíše neutrální pojem, i když záleží na chápání – ale na jeho území platí jisté/konkrétní právo a státní orgány ho pak uplatňují a řídí se jím, tj. zároveň ho mohou tvořit, měnit i se jím čídit vždy v určité míře a podle konkrétních procesů). Má svou tvorbu, interpretaci a aplikaci práva. Má právní normu, právní řad, správní právo (jakož i ústavní a trestní – což vše spadá pod veřejné právo), legislativní procesy, vlastní zákony, právní sílu, atd atd. Samotný stát lze chápat jako právnickou osobu (v soukromém právu). Máš objektivní a subjektivní právo, dále pod objektivní/právo spadá zvykové, přirozené, pozitivní, veřejné a sourkomé právo (a ty se dále děli). Nebo mezinárodní a vnitrostátní. Nebo procesní a hmotné (ty jsou pod subjektivním).
Nebo máš na mysli právní stát, což je konkrétní typ státu z hlediska jeho vnitřního mocenského uspořádání (s rozdělením a kontrolou výkonu moci/pravomocí; vláda zákonů; konstituciona­lismus)?
Jde ti o stát jako takový, jako celek o jeho uspořádání nebo jeho orgány, vládu nebo něco jiného? Jde ti o legitimitu, o oprávnění vlád, forem vlád nebo celých systémů? Nebo zda jsou práva/zákony v tom státě dodržovány? Zda stát – jeho orgány – dodržuje vlastní právo, podle kterého by měl fungovat? Například rozdíl mezi de iure a de facto… ale to taky může být kontroverzní a o špatné (odlišné) interpretaci toho práva nebo o pojmů (nejen právních, ale i politologických, filosofických,…).

První alespoň řekni podle jakého/čího práva ten stát má nebo nemá fungovat, abych mohl odpovědět, zdat tak funguje. Pak kdo utváří/určuje to právo? A v jakém smyslu je míněn stát? Teoreticky se můžeme bavit o tom zda stát dodoržuje (je v něm dodržováno a stojí na něm) tzv. přirozené právo nebo normativní systém jakoc celek, vč. morálky nebo morálního práva. Protože to je něco, co je nebo jakože by mělo být tzv. univerzální a „mělo by“ platit v jistých mezích pro každý stát. Právo je jediný normativní systém, který je státem vynucován. Zde vidíš, že stát prostě funguje na NĚJAKÉM / NĚKTERÉM právu (proto se taky ptám jestli chápeš postavení a vztah práva a státu. Stát se bez práva tak nějak neobejde… leda v úplné anarchii, ale to už není jen bezvládí, ale taky bezstátí, tj, že neexistje žádný stát ani jeho organizace… ale i primitivní nestátní / předstátní společnosti zpravidla mají nebo měly alespoň nějaké zvykové a nepsané právo). Ale na přirozené právo ses taky neptal… takže to je fuk.
Za mě je to nesmyslná otázka.

Anna20

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

jasný, ale praxe je kolikrát jiná než „právo“ to ti řekne kdekdo, tak jak to odpovídá skutečnosti?

Pepa25

Od toho jsou pak soudy – celá oblast správního soudnictví – která trestá neprávný postup úřadů a zastává se občanů proti nim.