jamar28

Byl už někde někdy v dějinách anarchokapita­lismus?

Který politický stav, kdy a na jakém místě měl zatím v dějinách nejblíže anarchokapitalismu?
Definice anarchokapitalismu pro tuto otázku: Anarchokapitalismus je politický systém, ve kterém neexistuje stát ani žádná obdobná autorita a který funguje na principech svobody, kapitalismu a především volného trhu.

Vycházejte prosím při odpovědi z této definice a neplést prosím slůvko anarchie s chaosem (Somálsko a jiné rozvrácené státy ovládané místními warlordy atp.). Děkuji.

Odpovědi
Psychotic

Nejspíš se nikde nic anarcho-kapitalismu nepodobalo. Leda ve fiktivních příbězích. Některá období si tak někteří lidé mohou vykládat, když zapojí hodně představivosti. Konkurenční anarcho-socialismus se v pár okamžicích objevil a zase rychle zmizel.

Jestli si lze „plést“ anarchii a chaos, tím si nejsem jistý. Existuje dobrý důvod, proč se anarchie nikde neuchytila. VŽDY vládnou ti s nejvíce zbraněmi a jinak to ani nejde. I v případě, že by stát zmizel nebo nemohl zasáhnout, chytí se vlády druhá nejsilnější organizace a de facto se státem stane, viz. Islámský stát.

Anarcho-kapitalismus je jen utopický (pro mě spíš dystopický) nápad v hlavách několika málo jedinců a tam taky zůstane.

Dochy

Obávám se, že k tomu lidstvo nedospělo a nevím jeslti někdy dospěje. Lidi jsou bohužel svině (vždy alespoň pár ve společnosti), takže ve společnosti bez nějaké regulace zákony se pár takových kvůli nedostatku morálky vyšvihne nad ostatní. Možná by to šlo v nějaké plně informované skupině (všichni ví o všech vše) ale taková skupina je také utopie…