Kelt

Byla to náhoda, nebo splnění přání?

Tak jsem si vzpomněl na to, že jsem jako malý četl knihu jak měl malý kluk zápalky a když jednu zlomil, splnilo se mu to, co si přál. Nevím proč jsem si na tu knihu vzpomněl a zatoužil si ji přečíst. Vždyť to bylo skoro 50 let. A dneska jsem si prohlížel knihy v bibloboxu a pár jsem si vzal na čtení. No a byla tam i ta kniha Ve městě byl kouzelník. Náhoda, splnění přání? Kdo ví?

Nejlepší odpověď
annas

Náhoda neexistuje. Buď neumíme najít příčinu, nebo žádná příčina není. Neumíme vysvětlit, je to tedy náhoda.

V běžném životě se označuje něco, co nedává smysl. Vy jste se zabýval zápalkou,, vyvolal asociaci a vytáhl knihu. Způsobila to vaše vzpomínka, tajné přáni apod.

Prostě se to stalo. Náš mikrokosmos je napojený na makrokosmos – určitě je něco mezi nebem a zemí.

Jinak v oblasti fiosofie existují jevy – nutnost , to se uskuteční za určitých podmínek, vyplývá z vnitřní podstaty jevu. Nahodilost nevyplývá z vnitřní podstaty, může se ukuečnit, ale nemusí vlivem jiného jevu.

Třeba venku je náledí, vy uklouznete a zlomíte si nohu. Jde o nahodilost, vlivem náledí, nepatrnosti atd. Neuvažoval jste, že nutně musíte ukllouznout.

Známé – kdybysem to byl býval věděl, tak bysem tam byl býval nechodil.