mzm

Je náhoda, že je Den Země na Leninovy narozeniny?

… ano … :)

Nejlepší odpověď
annas

Náhoda podle zákonů filosofie neexiostuje,. Vše má svou příčinu., i když se někdy špatně hledá. Ale že u Dne Země nešlo o náhodu, se dovíte v odkazu.

"Mezinárodní den věnovaný planetě Zemi se 22. dubna slaví již téměř čtyřicet let. Navazuje na oslavy jarní rovnodennosti a příchodu jara.

Původní dny Země (spojené s jarní rovnodenností a oslavou příchodu jara) se konaly 21. března. V moderním pojetí jde spíše o ekologicky motivovaný svátek. Mnoho kritiků ho považuje za levicově orientovaný, s ekologickým pozadím.

Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy především John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země. První Den Země byl slaven v San Francisku.

Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako levicově orientovaný happening bojovníků proti válce ve Vietnamu a oslava narození V. I. Lenina. Sté výročí narození V. I. Lenina je nejpravděpodobnější vysvětlení, proč se tento den slaví 22. dubna.

Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty.

OSN začalo tento svátek slavit o rok později (1971). Ačkoli se mnoho politických představitelů pokoušelo přesvědčit veřejnost, že se jedná pouze o den Země, toto tvrzení je kritiky napadáno nejen zvoleným datem, ale i průběhem mnoha oslav, kdy dochází ke spojení s politickými levicově orientovanými demonstracemi. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země."

http://www.ve­da.cz/article­.do?articleId=24248

Další odpovědi
Kepler

Je to paradox, že? Moje babička se zase narodila v den Hitlerových narozenin a bydlela v domě s číslem popisným 1492, což je zárověň i nadmořská výška Pradědu a rok znovuobjevení Ameriky. Náhoda je blbec…

hapiky

Někdo nemá rád kdyby, někdo nemá rád náhody, někdo má rád holky, jiný zase vdolky.
Kdyby neexistovala náhoda, náš vesmír a Země by vůbec neexistovaly, včetně těch filosofů, kteří tvrdí, že náhoda neexistuje, i když jde náhodu nazvat z filosofického hlediska příčinou a souvislostmi.
Když při vyplňování sportky dám náhodná čísla, pro mě ať vyhraji či nikoliv, tak to budou vždy náhodná čísla.

elkon

Nesleduji to a je mi to jedno. Jak už jsem mockrát naznačil, hloupostmi se nezabývám.

Edison

Kdyby na Leninovy narozeniny nebyl Den Země, byl by den něčeho jiného a ptal by ses stejně. Čili „náhoda“ to je jen z části a to ještě pouze taková, jaká vznikla v naší realitě a v jiné, praralelní, realitě to může být den něčeho jiného a v další se v ten den zase narodil někdo jiný.

Michálek1245

Jasně, že to je náhoda. Tohle mě vlastně nikdy nenapadlo a to musím říct, že mě třeba třídění odpadů hodně baví a na Den země se pravidelně účastníme nějakých eko akcí a podporujeme komunitu u nás. :) Ale tohle by mě teda fakt nenapadlo, že lze tyhle věci spojit. Ono co si budeme povídat, rok má 365 dní a nelze do toho roku dát všechno tak, aby to mělo unikátní datum.

annas

Hapiky,

nejde o to, že někdo nemá rád výrazy náhoda, nebo kdyby Nejde o slova, ale o jejich význam a jejich správné yužití, aby nevzniklo jen plácání, jak uvádějí jazykáři. .

"Nahodile spjatá fakta jsou sama o sobě následky příčin, a tedy zákonů, jsou to však následky různých příčin, které navzájem nejsou zákonitě spjaty.“

Nahodilost je rubem mince, jejímž lícem je zákonitost. Anebo spíše sama je lícem všech jevů. Je pestrým šatem světa, jehož chodu vládne zákon.“

http://www.phil­.muni.cz/fil/stu­denti/on2000/an­drle06.html

hapiky

annas: Všichni víme, že nejde o slovo nebo slova, ale o jeho význam.

Edison

Hapiky, opět se mýlíš. Kdyby vesmír a jeho zákonitosti byly věcí náhod, neexistovaly by fyzikální zákony, nic, co by procesy mohlo popsat, protože by to probíhalo pokaždé jinak. Ale jak víme, vše se řídí těmito zákony a vše má svou příčinu a každý důsledek se stává současně příčinou dějů následujících a to podle fyzikálních zákonů, nikoli podle nahodilostí. Za nahodilost můžeme teny považovbat jen to, že něčemu nerozumíme, nebo že nemáme dostatek údajů k tomu, abychom důsledky odhadli, nebo abychom odhalili příčiny. Ona ani ta tvá náhodná čísla nejso ve skuttečnosti náhodná. Jsou výsledkem chemických procesů v mozku a ty zase podléhají fyzikálním zákonům.

hapiky

Když vznikal vesmír, částice hmoty a antihmoty (v souboji) anihilovaly. Jelikož částic hmoty bylo náhodou o jednu miliardtinu více, zvítězila hmota. Kdyby tomu tak nebylo, dodnes by bylo ve vesmíru jen záření.

Edison

Ale to, že to tak bylo nebyla náhoda. Mělo to své příčiny. Jen je neznáme.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Edison,

Ano. Samozřejmě, že slovo náhoda existuje, ale význam se přisuzuje tak, jsme oba napsali.

Edison

Naprostý souhlas. Slovem „náhoda“ nahrazujeme spíše neznalost okolností, nedostupnost údajů…

Kepler

elkon: pro některé jednodušší povahy to jsou hlouposti, pro jiné zajímavé věci. Když se hloupostmi nezabýváš, tak proč vůbec reaguješ na takové otázky?

elkon

No jen když ty máš povahu akorát.

Kepler

Děkuji.

Kepler

annas: já s názorem těch některých filosofů nesouhlasím. Že padne 6 při vrhu kostkou ano, to náhoda není, i když se tak s ní počítá. Je to výslednosti rychlosti vrhu, jeho úhlu, povrchu stolu, pohybu vzduchu a já nevím, čeho ještě. Dá se to ale odůvodnit. Ale jak mi vysvětlíte čtyřnásobnou náhodu v případě mé babičky? To se vysvětlit nedá, ta fakta spolu vůbec nesouvisí. Ani náhodou.

annas

Slovo náhoda se používá, i když je někdy možné vysvětlení, jindy ne.
Už jsem Vám to někde vysvětlovala, ale v diskuzi se zřejmě nedá hledat.

Proč se data Vaší babičky shodují s uvedenými daty? Nedovedme to vysvětlit, takže řekneme, že je to náhoda.

Narození – je to přece jasné, že se narodila v určité době po početí, tedy za damných podmínek. Možná se mohla narodit dříve,. Nebo později, ale stalo se to tak. Že byla Amerika objeva r. 1492 a Praděd měří dnes 1491. Takl to existuje, tak se to stalo. Takže se to nutně stalo tak, jak se stalo – měření, čas, početí Číslo domu, ropzhodli ti, kteří jí byt přidělili.
¨”Nnáhoda neexistuje. Pro lepší představu bychom si mohli pojmenovat prostor kolem sebe. Je to vesmír, nic jiného než vesmír tu v podstatě není. „Shodou náhod“ tu máme vzduch namíchaný přímo pro naše nozdry, máme tu vodu dokonce v tekutém stavu umožňující život. Zázrak, který jsme přestali vnímat, jako zázrak. Víte, jak by to ve vesmíru vypadalo, kdyby se tam cokoliv dělo náhodně, nahodile? Slovo náhoda je trik naší mysli, kterým prakticky vysvětluje nevysvětlitelné. Něco, co ji přesahuje.

https://psych­ologieprokazde­ho.cz/synchro­nicita-spojeni-se-zivotem/

Navíc kategorie nahodilost – x nutnost,. jak je objevil Aristoteles jsou abstrakní, souvisejí s modalitou. Mohlo se to stát, ale nemuselo. Je to něco, co nepoznáme smysly, někdy nedovedeme vysvětlit. řekneme, že je to náhoda.

„Nutné je to, co vyplývá z vnitřní podstaty jevu, co se zákonitě uskutečňuje v daných podmínkách. Naproti tomu nahodilé nevyplývá z vnitřní podstaty jevu, ale uskutečňuje se v důsledku působení jiných jevů, může se tedy uskutečnit, ale nemusí. Jev v určité souvislosti náhodný může být v jiné nutný a naopak, všechny jevy jsou však determinované, tj. každý jev lze vysvětlit na základě vědeckých zákonů. “

Nepřesvědčuji vás, moje názory souvisejí s duchovnem, se studiem filosofie, esoterikou atd. Jsem tolerantní I k jiným názorem. Každý jsem jiný, ale kldyž si náhodou zlomíte nohu. Kdybych tam nešel, tak jsem si mohu nezlomil … to je na podmínka, příčina, možnost … kdyby se tehdy rodiče babičky v ten den nemilovali, talk se babička narodila jindy. Stejně u Pradědu a Ameriky. Byly splněny určité podmínky, které se dnes jeví jako hypotetické.

Kepler

Pořád nejsem přesvědčený, i když jistá logika tam je. Raději nebudu zabíhat do mikrosvěta subatomární fyziky. Nějaká částice se může vyskytovat na dvou místech zároveň, ale nedokážeme určit kde. Jen náhodně v 50% případů je tam, kde ji právě hledáme. To už je nad mé chápání.

Kepler

…teda vlastně jen náhodou 🙂