simonka

Automatické prodloužení nájemní smlouvy ze zákona

Existuje nájemní smlouva na dobu určitou mezi majitelem a nájemníkem. Její platnost vypršela a nebyla prodloužena. Domluva byla, že se podepíše smlouva nová, ale dřív než k tomu došlo, prošvihl se termín.
Zákon stanoví jasné pravidlo: Užívá-li nájemce věci i po skončení nájmu a pronajímatel proti tomu nepodá návrh na vydání věci nebo na vyklizení nemovitosti
u soudu do 30 dnů, obnovuje se nájemní smlouva
za týchž podmínek, za jakých byla sjednána původně. Nájem sjednaný na dobu delší než rok se obnovuje vždy na rok, nájem sjednaný na dobu kratší se obnovuje na tuto dobu. Platí ještě tento zákon nebo byla novelizace a tento zákon již neplatí, čtu pokaždé jinou odpověď. děkuji

Odpovědi
old99

U nájemních smluv na BYT NEdochází k automatickému prodlužování nájemní smlouvy (v minulosti tomu tak bylo).
U ostatních nájemních smluv dochází i dnes k jejich automatickému prodloužení dle uvedeného pravidla.
Viz občanský zákoník (40/1964 Sb.) – § 676/2 a § 686a/6.