RedMax

Věcné břemeno chůze a jízdy

Dobrý den, mám ještě pár dotazu ohledně věcnému břemenu chůze a jízdy. Jeden dotaz jsem však položil, ale nemohu již dále odpovídat a zeptat se na další záležitosti, proto jsem se rozhodl, že založím ještě jeden dotaz.

Má původní otázka:

Věcné břemeno chůze a jízdy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na věcné břemeno chůze a jízdy. Na svůj pozemek se dostanu přes pozemek patřící České Republice a oprávněný subjekt nakládat a hospodařit s pozemkem má Generální správa cel. Na tento pozemek je v katastru nemovitostí věcné břemeno chůze a jízdy. Chci se zeptat, jestli má kterákoliv osoba oprávnění užívat pozemek třeba jen chůzí. Jde o to, že potřebuji na pozemku někdy zaparkovat své vozidlo a Celní Správa mi vyhrožuje odtažením vozidla. Pokud jim řeknu, že na pozemek je věcné břemeno, tak tvrdí, že pouze jen pro lidi, kteří navštěvují v uřední hodiny celní správu, jinak tam nemají co dělat. Dále vyhrožují, že mi cestu budou blokovat uzamknutím brány. Ptám se tedy, mají na to právo? Děkuji

Odpověď od uživatele Táta:

Pokud je na pozemek uvaleno břemeno chůze a jízdy. Může tento pozemek používat každý k chůzi a jízdě. Nikoli však k parkování. Pokud vám začnou opět vyhrožovat uzamčením cesty. Chtějte ať vám ve výpisu z katastru nemovitostí ukáží pro koho je toto věcné břemeno omezeno. Pokud vám znemožní přístup na váš pozemek, okamžitě ten samí den na ně podejte žalobu, protože nic jiného na ně neplatí. Rozhodně se neponižujte s obíháním jejich nadřízených, pro ty je to prkotina kterou se nebudou zabývat a vyřízením pověří své podřízené kteří vám zamkli přístup k pozemku, a navíc vás budou posílat od kanceláře ke kanceláři.

Můj další dotaz:

Děkuji panu Táta. Dneska mi páni opět zablokovali na tomto pozemku vozidlo služebními vozy (VW passat a VW Transporter) tak, abych nemohl vyjet. Už mi to jednou udělali před dvěma lety, avšak má šikovnost a se sklopenýma zrcátkama, jsem vyjel. V pátek z jednoho týpka vylezlo, že přijedou v pondělí, tak jsem to ze soboty na neděli nechal na to pozemku, abych nemusel hrabat své místo na parkování (sníh).

Pokud na tomto pozemku nemohu parkovat, tak jsem se rozhodl, že si vybuduji na svém pozemku vjezd a udělám si dvě kryté parkovací místa. Věcné břemeno mi umožnuje jízdu po tomto pozemku, tak se chci zeptat, jestli mohou před tento vjezd zaparkovat jejich vozidla a tudíž blokovat můj vjezd. Jak se případně při zablokování vzjezdu bránit? Pokud nebudu moct vyjet ze svého pozemku, mohu požadovat třeba náhradu škody (ušlý zisk)?

Dále se chci zeptat, zda na jejich pozemku mohu provést menší stavební upravy a za jakých podmínek (třeba vybetonovat 2m místo trávy).

Děkuji

Odpovědi
Jambalaya

Dobrý den, protože vám nikdo neodpověděl, nikdo neví. Také nejsem odborník, ale čím jsem si jista, je to, že určitě nemůžete betonovat na cizím pozemku. To by bylo možné buď se souhlasem vlastníka, případně na základě soudního rozhodnutí.
Co se týká vjezdu, pak doporučuji zeptat se na stavebním úřadě, či na policii. Dále nevím, je-li nutné mít na zhotovení vjezdu povolení, v normálních případech asi ne, ale v tomto by to možná nebylo od věci. Pokud bude vjezd označen a užíván, nemůže vám ho nikdo blokovat.

Dana24

Pokud je tam věcné břemeno chůze a jízdy, a bylo vám řečeno, že tam kvůli tomu nemůžete parkovat, tak jak to že tam parkují oni? Vymáhala bych stejná práva pro všechny.