--Marcel--

Věcné břemeno

Dobrý den. Na svůj pozemek se pěšky i autem dostanu pouze po cestě, která patří sousedovi. Cestu mohu využívat s tou podmínkou, že jakmile je potřeba na cestě něco opravit, jde to z mé kapsy + pokud by se někomu na cestě něco stalo, je to moje chyba. Smlouva se obnovuje po pár letech (zatím to tak úspěšně funguje 12 let)

Chtěl bych se zeptat, zda-li mi soused jen tak nebo na základě např. brutální hádky či nějaké neshodě (ani jeden příklad nemá nic společného s břemenem) může po vyprchání smlouvy naservírovat nějakou vykrášlenější o desítky nesmyslů ač jsem se o cestu vzorně staral a tudíž by k tomuto jednání neměl mít důvod? To, že by mi znemožnil ji využívat si nechci připouštět, neboť jiná cesta ke mě nevede (i kdyby vedla, tak už by to nejspíš ani jinak nešlo než přes sousedu cestu, neboť nemohu udělat jinou cestu kuli hadicím od tepelného čerpadla země-vzduch, které mám po celém pozemku)

Předem děkuji za jakoukoli odpověď
 –Marcel--

Nejlepší odpověď
Pájo

Měl byste se sousedem vycházet co možná nejlépe.

Interval obnovování břemene se snažte prodlužovat.

Rozhodně se pokuste o odkoupení cesty, protože jinak Vás (a vše, co jste na parcele s tímto přístupem vybudoval) bude soused neustále držet v šachu.

Možná to dobře funguje teď, ale nemusí to tak být i v budoucnu.

Jinak platí to, co se do věcného břemene napíše. Vždy by to měla být dohoda obou stran a né jednostranný diktát.

Byla chyba investovat (do staveb atd.) na pozemku bez vlastního příjezdu! Určitě to „jde napravit“, ale s největší pravděpodobností Vás to příjde na víc.

Další odpovědi
anonym

To, co máte se sousedem sepsáno, nesplňuje nejspíš ani náležitosti smlouvy.
Když si soused řešil vedení odpadu přes naši zahradu, tak se obrátil na stavební úřad, od něj dostal typy na možná řešení, a s tím potom přišel za námi, abychom našli i pro nás řešení optimální. Sepsalo se „věcné břemeno“, a tím bylo vše vyřešeno. Doporučuji Vám obdobný postup.
Ve Vašem případě je nejhorší ta nejistota, že jste závislý na benevolenci souseda, ale nemáte nejmenší jistotu, že když se špatně vyspí a první na ráně, aby si zchladil na někom žáhu, budete Vy, že tato dohoda a projev „dobré vůle“ nevezmou za své.
Navrhněte sousedovi, že si přístupovou komunikaci od něj odkoupíte, nebo že za nějakou symbolickou částku si tuto komunikaci ošetříte věcným břemenem na vlastnictví jeho parcel. Klidně mu vysvětlete, že se obáváte toho, že do budoucna by mohl vyvstat nějaký problém.
Nebude-li soused souhlasit, zbývá Vám ještě soudní rozhodnutí. Tady je ovšem zásadní otázkou, zda by soud neviděl jako možné řešení najít přístup k Vaší parcele z jiné strany. Nejsem si jista, že po Vaší parcele tažené hadice by byly natolik omezujícím faktorem, aby Vám soud vyšel vstříc a nepojal situaci tak, že je na Vás, jak si vzduchotechniku vyřešíte.
Víte, dost se divím lidem, kteří si vybuhují drahé bydlení a jsou v přístupu k němu omezováni jinou fyzickou nebo právnickou osobou. Než bych se do stavby pouštěla, tak bych v první řadě dbala na to, aby přístup k mému majetku byl po obecní, nebo mé vlastní komunikaci.
Rozhodně se snažte to celé vyřešit. Držím Vám palce.

Mapel

Stát se může cokoliv. Mezi vámi je pouze smlouva a nikoliv věcné břemeno. To se zapisuje do katarstu a není možné ho jednostranně vypovědět.