kloki

je možné zrušit věcné břemeno bez mého souhlasu?

dobrý den, děkuji za vaše odpovědi, jenom na doplnění garáž jsem kupoval s věcným břemenem práva jízdy a chůze, avšak majitelé domu přes průjezd kterého jezdím do garáže mi komplikují život neustálou výhružkou o zrušení tohoto věcného břemene. opakuji svůj dotaz zda tak můžou udělat bez mého souhlasu? děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Věcné břemeno, v tomto případě vázané k nemovitosti (případně, přechází i na dalšího majitele nemovitosti), může zaniknout pouze:

  1. se souhlasem osoby oprávněné (obvykle za úplatu apod.)
  2. rozhodnutím soudu
  3. promlčením (pokud není 10 let vykonáváno)
  4. změnou zákona

Takže – pokud tohoto práva užíváš (nedojde k promlčení) a nesouhlasíš s jeho zrušením, může vlastník nemovitosti (osoba povinná) požádat o jeho zrušení soud (za určitých předpokladů soud vyhoví, obvykle se stanovením náhrady).
Varianta, kdy by ke zrušení došlo změnou zákona, je nepravděpodobná, ale vzpomeneme-li na ´komunistické´ vyvlastnění skoro čehokoli dle libosti, také nelze vyloučit.
😉

Další odpovědi
arygnoc

áno, môžu.
viď občiansky zákonník.