oliva

Věcné břemeno.

Přítel koupil RD, který má jímku bohužel již na pozemku jiného majitele. Minulí majitelé to měli bez problému. Koupí, mým přítelem, si majitel pozemku začal svou část oplocovat, čímž nám znemožní přístup k jímce. Dá se mu na tento pozemek vložit věcné břemeno, bez jeho vědomí? Není s ním řeč…je to podnikatel…res­tituent. Je tento krok zpoplatněn? Děkuji za odpověď.
Doplňuji:
Díky za odpovědi. Pro orientaci mi to stačí. Bohužel žádnou dokumentaci nemáme a nevím zda půjde dohledat, je to starý barák. Celou dobu byl obývaný.

Pro mowla : Ironie??? Samozřejmě že bylo myšleno ne bez vědomí, ale bez souhlasu! Takže v tom můžou udělat něco v realitce, která ten barák prodávala? Nevím proč to přítel neřešil, jestli spolíhal na to, že to zůstane jako doposud za bývalých majitelů, neboť se s oním majitelem pozemku na které je ona jímka, znají, pochází ze stejné vesnice.

Odpovědi
zzzzz

Já myslím, že ani to vydržení nebude jednoduché. Tam je potřeba prokázat, že o tu nemovitost i pečovali, což po prodeji půjde těžko.
Ta jímka je postavena na základě stavebního povolení? Nebo je to černá stavba??? Vložit do katastru břemeno na černou stavbu nepůjde.

Máte nějakou projektovou dokumentaci??? Pokud ne zajděte na stavební úřad a dohledejte si ji v archivu.

Myslím si, že než se soudit, tak je levnější a rychlejší udělat si jímku novou.

anonym

Věcné břemeno bez vědomí majitele pozemku???
A nechceš si rovnou nechat na sebe přepsat ten jeho pozemek???
😉
Jedinou variantu, kterou vidím, je získat právo užívání vydržením – základní podmínkou je, aby majitel (nebo jeho právní předchůdce) danou nemovitost používal aspoň 10 let – pak lze věcné břemeno na katastr vložit třeba i bez souhlasu – ale S VĚDOMÍM majitele pozemku.
Vřele doporučuju bez prodlení kontaktovat slušného realitního právníka, pokud s majitelem opravdu není řeč, možná věc budete muset řešit žalobou.
___
Mimochodem – že se ptám – proč jste neřešili takovou zásadní věc PŘED koupí???
Doplňuji:
Ad Doplnění: Je potřeba situaci řešit s bývalými majiteli – za jakých podmínek a proč a jak využívali jímku na pozemku souseda (pro případný soud stačí svědectví bývalých majitelů), zda aspoň oni mají nějakou dokumentaci k jímce (stavbě, rekonstrukci, sousedem podepsaný souhlas…), zda je jímka a její napojení zaneseno v katastru…
Realitka s tím, dle mého soudu, nebude dělat nic – dostala zaplaceno, dál se angažovat nebude – ledaže byste jim zaplatili i za tuto činnost (a to raději doporučím realitního právníka, než nějakého makléře).
___
Ironie? – ano – já nemůžu ´čut´, že slovy „bez vědomí“ míníš „bez souhlasu“.
😉

Hamon

Pokud majitel nespolupracuje, lze se domoci vecneho bremene soudne. Soud rozhodne nejen o zrizeni vecneho bremene, ale take o (financni) nahrade vlastnikovi.