Podpora v nezaměstnanosti při nemocenské

Dobrý den,

chtěla bych se za svého kamaráda optat, na jaké finance má nárok v případě, že v nezaměstnanosti prodělal těžkou otravu a pravděpodobně zůstane delší dobu v pracovní neschopnosti dík dlouhodobým zdravotním následkům? Podporu v nezaměstnanosti mu okamžitě přestali vyplácet s tím, že nemá nárok, protože se nepodílí aktivně na shánění práce a logicky nemocenskou nedostane také žádnou, protože ochranná lhůta jeho předchozího zaměstnání skončila již dávno. Nevím, jestli může při posuzování nároků hrát roli i to, že před oficiálním koncem PP v dubnu 2010 zaměstnavatel již několik měsíců nevyplácel mému kamarádu mzdu a taktéž sám nehradil ani jiné povinné odvody, takže s tím má nyní kamarád další popostrkování. Prosím Vás, co může člověk v takovéto situaci dělat a jak se bránit tomu, že ačkoliv dosud pracoval, nikdo se o něj nepostará? Vždyť zůstal bez jediné koruny, což ho nutí předčasně porušovat léčebný program tím, že si po nocích chodí přivydělávat jako fotograf a DJ, což je velice vyčerpávající a já se o jeho zdravotní stav obávám.

Velice děkuji za odpověď, T.K.

Odpovědi
standa

1. NEMOCENSKÉ DÁVKY – NE
Už z názvu „PRACOVNÍ neschopnost“ je zřejmé, že smyslem nemocenských dávek je poskytnout zaměstnanci nebo osvč, který je dočasně práce neschopný z důvodů nemoci, jakousi ´náhradu´ ušlého výdělku (proto si taky platíme nemocenské pojištění).

Ale kamarád z důvodu nemoci nepřichází o žádnou mzdu, protože už není zaměstnanec, takže z této přísné logiky věci nemá nárok na nemocenské dávky.
(pro úplnost dodávám, že existuje tzv. ochranná lhůta, kdy je nárok na nemocenskou, pokud onemocníme do 7 dní po skončení pracovního poměru…)

btw. špatná platební morálka zaměstnavatele vůči státu (neplacení pojistného) nemá žádný vliv na případné (ne)vyplácení nemocenských dávek

2. PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI – NE

  • existují celkem jasné důvody, kdy se výplata podpory zastavuje
  • v otázce jste tento důvod napsal
  • nepřísluší mi hodnotit do jaké míry je ´to´ nespravedlivé

3. NEVYPLACENÁ MZDA

  • samozřejmě, že v tomto případě je právo na straně vašeho kamaráda a je nezbytné zaměstnavatele zažalovat

4. PŘIVÝDĚLEK

  • zaprvé je nutné upozornit, že se nejedná o porušování léčebného režimu, protože v jeho případě se ani nejedná o pracovní neschopnost
  • problematiku případné práce ´na černo´ na tomto místě neřeším
  • rovněž, ale neumím posoudit případný negativní vliv jeho přivydělávání si na jeho zdravotní stav…, je to ale jeho volba

5. JINÉ MOŽNOSTI

  1. další sociální dávky
  • v ČR je celkem štědrý systém sociálních dávek
  • doporučte kamarádovi, aby zašel na úřad a na ´dávky´ se zeptal
  1. invalidní důchod
  • asi není nutné dále vysvětlovat co mám na mysli…