gaja

osvč bez živnosti na co má nárok?

Ahoj chtěla bych se zeptat jak to je když je osvč ale bez živnosti (tvůrčí autorská činost na kterou živnost nepotřebuje)s mi­nimálním příjmem – z čeho se vypočítává důchod a má nárok na mateřskou a jiné dávky?
děkuji..

Odpovědi
mosoj

OSVČ není bez živnosti. Je třeba živnost volná.
Uvedené dávky se vypočítávají z odvedeného sociálního pojištění. Pokud se platí jenom minimální povinná platba jsou dávky také minimální.

anonym

Pokud se rozhodnete podnikat a vedete trvalou činnost, je dobré se zaregistrovat – nahlásit na Finančním úřadě jako umělec. Na tomto podkladě vám bude vystaveno DIČ a můžete podnikat i vystavovat faktury. Pro lepší přehled pak stačí na fakturu dopsat tak, jako se píše: „Nejsem plátce DPH“ , umělec – fakturováno dle autorského zákona.
Pokud přesáhnete hranici výdělku 7000 korun za měsíc, je zapotřebí, abyste zaplatili sociální a zdravotní pojištění. To, jestli si budete připlácet nemocenskou, pak záleží jen ryze na vás. Daně odvádíte stejně jako ostatní. http://www.han­dicraft.cz/2011/09/­umelec-nemusi-mit-zivnostensky-list/
-
Jak vidíš, vypočte se z toho co odvedeš.
-
pokud tě zajímá více, tak zde http://www.ucet­nikavarna.cz/ar­chiv/dokument/doc-d5175v7211-specifika-uctovani-u-ruznych-profesi/, jsou tam i příklady.
Doplňuji:
Pokud si připlácela na nemocenskou aspoň 270 dní v roce, tak ano.

ivzez

Mosoj i Česílko se mýlí, každý v něčem jiném.

Některé druhy SVČ (např. překladatelé, tlumočníci, autoři, …)
lze samozřejmě vykonávat bez živnostenského oprávnění.

Nárok na důchod, případně na podporu v nezaměstnanosti se bude
odvíjet od délky důchodového pojištění (= část sociálního pojištění).

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství závisí na účasti na nemocenském pojištění (k němuž se OSVČ může přihlásit dobrovolně).

Pro přiznání PPM je nutná účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech, z toho minimálně 180 kalendářních dnů v posledním roce před vznikem nároku na PPM.

Na PPM lze nastoupit v době od 8. do 6. týdne před očekávaným termínem porodu (k tomuto datu musí být splněny obě podmínky pro přiznání PPM).

Při pobírání PPM nesmí OSVČ osobně vykonávat SVČ, z níž se PPM vyplácí.

Výše důchodu, podpory v nezaměstnanosti,
nemocenského a PPM či se odvíjí od výše pojistného.

OSVČ, která je účastna na nemocenském pojištění, má (podmínkou je trvání nem. pojištění minimálně 3 měsíce) od 15. dne nemoci nárok na nemocenské (to se může hodit např. při rizikovém těhotenství).

V době pobírání nemocenského za ni hradí zdravotní pojištění stát. Pobírá-li OSVČ nemocenské po celý kalendářní měsíc, neplatí pojistné na nemocenské pojištění. To však trvá dále.

Pro úplnost:
Na mateřskou ani rodičovskou dovolenou
(= volno od zaměstnavatele) nemá OSVČ nárok.
Doplňuji:
Sešlo se Vám tu několik odpovědí, mezi nimiž byste si měla vybrat správnou.
Pokud se v tomto oboru neorientujete, mohlo by to být obtížné. Proto doporučím
ověřit si informace na úřadu práce (podpora v nezaměstnanosti), na kontaktním místě úřadu práce (rodičovský příspěvek) a na OSSZ (důchod, PPM a nemocenské). Případně si můžete informace doplnit v příslušných zákonech.