Avatar uživatele
gaja

osvč bez živnosti na co má nárok?

Ahoj chtěla bych se zeptat jak to je když je osvč ale bez živnosti (tvůrčí autorská činost na kterou živnost nepotřebuje)s mi­nimálním příjmem – z čeho se vypočítává důchod a má nárok na mateřskou a jiné dávky?
děkuji..

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? ivzez před 3725 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

OSVČ není bez živnosti. Je třeba živnost volná.
Uvedené dávky se vypočítávají z odvedeného sociálního pojištění. Pokud se platí jenom minimální povinná platba jsou dávky také minimální.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Pokud se rozhodnete podnikat a vedete trvalou činnost, je dobré se zaregistrovat – nahlásit na Finančním úřadě jako umělec. Na tomto podkladě vám bude vystaveno DIČ a můžete podnikat i vystavovat faktury. Pro lepší přehled pak stačí na fakturu dopsat tak, jako se píše: „Nejsem plátce DPH“ , umělec – fakturováno dle autorského zákona.
Pokud přesáhnete hranici výdělku 7000 korun za měsíc, je zapotřebí, abyste zaplatili sociální a zdravotní pojištění. To, jestli si budete připlácet nemocenskou, pak záleží jen ryze na vás. Daně odvádíte stejně jako ostatní. http://www.han­dicraft.cz/2011/09/­umelec-nemusi-mit-zivnostensky-list/
-
Jak vidíš, vypočte se z toho co odvedeš.
-
pokud tě zajímá více, tak zde http://www.ucet­nikavarna.cz/ar­chiv/dokument/doc-d5175v7211-specifika-uctovani-u-ruznych-profesi/, jsou tam i příklady.
Doplňuji:
Pokud si připlácela na nemocenskou aspoň 270 dní v roce, tak ano.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Mosoj i Česílko se mýlí, každý v něčem jiném.

Některé druhy SVČ (např. překladatelé, tlumočníci, autoři, …)
lze samozřejmě vykonávat bez živnostenského oprávnění.

Nárok na důchod, případně na podporu v nezaměstnanosti se bude
odvíjet od délky důchodového pojištění (= část sociálního pojištění).

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství závisí na účasti na nemocenském pojištění (k němuž se OSVČ může přihlásit dobrovolně).

Pro přiznání PPM je nutná účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech, z toho minimálně 180 kalendářních dnů v posledním roce před vznikem nároku na PPM.

Na PPM lze nastoupit v době od 8. do 6. týdne před očekávaným termínem porodu (k tomuto datu musí být splněny obě podmínky pro přiznání PPM).

Při pobírání PPM nesmí OSVČ osobně vykonávat SVČ, z níž se PPM vyplácí.


Výše důchodu, podpory v nezaměstnanosti,
nemocenského a PPM či se odvíjí od výše pojistného.

OSVČ, která je účastna na nemocenském pojištění, má (podmínkou je trvání nem. pojištění minimálně 3 měsíce) od 15. dne nemoci nárok na nemocenské (to se může hodit např. při rizikovém těhotenství).

V době pobírání nemocenského za ni hradí zdravotní pojištění stát. Pobírá-li OSVČ nemocenské po celý kalendářní měsíc, neplatí pojistné na nemocenské pojištění. To však trvá dále.


Pro úplnost:
Na mateřskou ani rodičovskou dovolenou
(= volno od zaměstnavatele) nemá OSVČ nárok.
Doplňuji:
Sešlo se Vám tu několik odpovědí, mezi nimiž byste si měla vybrat správnou.
Pokud se v tomto oboru neorientujete, mohlo by to být obtížné. Proto doporučím
ověřit si informace na úřadu práce (podpora v nezaměstnanosti), na kontaktním místě úřadu práce (rodičovský příspěvek) a na OSSZ (důchod, PPM a nemocenské). Případně si můžete informace doplnit v příslušných zákonech.

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony