nárok na nemocenskou při přivýdělku v nezaměstnanosti

Od 1.4.2009 jsem registrovaný na úřadě práce a mám uzavřenou pracovní smlouvu na povolený přivýdělek.Stal se mi tam pracovní úraz.Mám nárok na vyplácení nemocenské?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

Ano. Pokud máte běžnou pracovní smlouvu a ne dohodu, tak jste zaměstnancem a máte nárok na nemocenskou.

Další odpovědi:

Bronzový

Obávám se, že Dandi nemá pravdu.

Pokud lidé v evidenci úřadů práce nemají nárok na nemocenské dávky z titulu ochranné lhůty, nemají na nemocenskou nárok. Zůstávají dále v evidenci úřadu práce, případně jim je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, a vystavený nemocenský lístek jim slouží pouze jako omluvenka pro pravidelné návštěvy na úřadu práce.

A i když si samozřejmě můžete na ÚP přivydělat a mít "smlouvu", stále dle mého platí výše uvedené. Nejlepší bude když se zeptáte přímo na ÚP.

Pokročilý

Pracovník, který je zaměstnán na základě dohody o provedení práce, nemá nárok na proplacení nemocenské v případě pracovního úrazu. Jeho zaměstnavatel totiž pracovníka v tomto případě nepřihlašuje k sociálnímu pojištění. Jiná by byla situaci v případě zaměstnávání na základě dohody o pracovní činnosti.

Čtenáře serveru Podnikatel.cz zajímalo, zda má zaměstnanec pracující na základě dohody o provedení práce nárok na nemocenskou v případě pracovního úrazu. V případě dohody o provedení práce zaměstnavatel svého pracovníka k sociálnímu pojištění nepřihlašuje. Nevzniká tedy nárok na nemocenské dávky. Jiná by byla situace, pokud by zaměstnanec pracoval na základě dohody o pracovní činnosti.
Na základě dohody o pracovní činnosti by byl zaměstnanec k sociálnímu pojištění zaměstnavatelem přihlášen. ""Ten by mu v případě pracovního úrazu platil nemocenské dávky do 14. dne ve výši 60 % náhrady mzdy. Od 15. dne by platila nemocenské dávky příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ)"", uvedla pro server Podnikatel.cz Dana Šikolová z OSSZ v Jablonci nad Nisou. Do 30. dne by zaměstnanci náleželo 60 % náhrady mzdy, do 60. dne by OSSZ vyplácela 66 % náhrady mzdy a od 61. dne by byly nemocenské dávky ve výši 72 % náhrady mzdy.

Pokročilý

pkud je to normální pracovní smlouva pak ano, ovšem zde se jedná asi o formu brigády

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.